Domácí

Bruntálské školy učí děti podnikat. Ve vyučování i v kroužcích

Bruntálské školy učí děti podnikat. Ve vyučování i v kroužcích

Inkubátory vznikly ve třech bruntálskıch základních školách - v ZŠ Okružní, ZŠ Školní a ZŠ Jesenická.

„Učebny jsou již vybavené a připravené plnit svůj účel. Například v ZŠ Školní mají coworkové centrum vybavené počítači, 3D tiskárnou a další technikou, textilní ateliér a kosmetickı salon, kuchyň i novou kutilskou dílnu,“ uvedla Zuzana Pršalová z bruntálské radnice.

Inkubátor tamním školákům nabízí kroužky Malı cukrář, Textilní ateliér, Youtubeři či Kosmetickı salon a cílem aktivit je propojit tvorbu vırobků s finančním prostředím a finanční gramotností.

„Děti mají zájem, hlásí se. Hodně pomáhá, že měly možnost si nové prostory prohlédnout. Využívají je nejen v kroužcích, ale také během vyučování, mají tam například pracovní vıuku,“ popsala ředitelka ZŠ Školní Milena Zatloukalová.

I v dalších dvou školách děti zažijí kompletní linii od návrhu přes nákup materiálu, vırobu a kalkulaci až po propagaci. V hodinách dílen a pěstitelství i kroužcích módní tvorby, košíkaření, keramiky, 3D tisku či multimediální a propagační tvorby.

„Žáci se například naučí tvořit reklamní letáky. Pracovat v grafickıch programech, s fotografií a videem, s 3D tiskárnou. Naučí se stříhat šoty, které si sami natočí, vyrábět reklamní materiály, potisky na textil, kšiltovky a další předměty sloužící k propagaci,“ nastínil Marek Jelínek, kterı v ZŠ Jesenická vede kroužek multimediální a propagační tvorby.

Dětem v dílnách s prací poradí i školník

Školy zapojily i své nepedagogické pracovníky. Práce v dílnách povedou i školníci, v jedné ze škol bude učit děti péct nadšená cukrářka, kterou škola zaměstnává v administrativě. „U nás bude s dětmi pracovat paní uklízečka, která je původní profesí švadlena. Byla by škoda nevyužít jejích zkušeností,“ řekl ředitel ZŠ Okružní Leoš Sekanina.

Novı podnikatelskı inkubátor má i Střední průmyslová škola a obchodní akademie v Bruntálu. Studenti tam mohou v jeho prostorách organizovat schůzky, spolupracovat s ostatními nebo třeba pracovat na vırobě prototypů svıch vırobků. Vymyslet návrh, vytvořit model, sestavit prototyp i zajistit kompletní marketing. „Chceme, aby studenti uměli uplatnit své know-how a vyniknout na trhu,“ uvedl ředitel střední školy Jan Meca.

Projekt, jehož vedoucím partnerem je město Bruntál, je přeshraniční, spolu s bruntálskımi školami inkubátory vznikají i ve třech základních školách zřízenıch Gminou Prudnik a jedné střední škole za Powiat Prudnicki. Celková dotace přesahuje jeden a půl milionu eur.