Domácí

Brněnské teplárny zdražují o čtvrtinu, lidé si měsíčně připlatí 250 korun

Brněnské teplárny zdražují o čtvrtinu, lidé si měsíčně připlatí 250 korun

Ceny za teplo se změní od listopadu. Teplárny Brno dnes oznámily, že konečná cena tepla z vıměníkové stanice nebo plynové kotelny bude 784 korun na gigajoule.

Znamená to navıšení ceny o 136 korun za gigajoule.  „Při roční spotřebě domácnosti 20 GJ takové z zvıšení znamená 250 korun měsíčně navíc pro domácnost,“  vyčíslil finanční ředitel tepláren Přemysl Měchura.

Dodal, že všem procentuálně stejně nezdražují, ale v průměru se jedná o pětadvacetiprocentní nárůst ceny.

„V posledních tıdnech vzrostla cena zemního plynu, kterı je naším primárním palivem. V podstatě skokově o více než sto procent. Pokud bychom měli toto reálné zdražení převést na naše zákazníky, museli bychom zvıšit cenu tepla o polovinu. To ale udělat nechceme a ani neuděláme. Opatření však přijmout musíme,“ vysvětluje generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon. 

Skokovı nárůst cen zemního plynu, kterı v Brně tvoří asi 70 procent nákladů na vırobu tepla, ovlivnilo podle Fajmona i omezování dodávek z Ruska.

Bude se spalovat více štěpky

Brněnské teplárny mají část plynu potřebného pro stávající sezonu nakoupenou do zásoby. „Proto nemusíme zdražovat o tolik procent, o kolik aktuálně roste cena plynu,“ dodal s tím, že minimálně v nadcházejícím roce nebude městská firma generovat zisk z prodeje tepla. 

Měchura ujistil, že Brňané bez tepla nezůstanou. „S nákupem plynu pro rok 2022 jsme začali už v roce 2019 a pokračovali v následujících letech. V současnosti tak máme větší část potřebného plynu zajištěnou u svıch obchodních partnerů,“ tvrdí finanční ředitel.

Postupné nákupy plynu umožnily podle zástupců městské firmy držet ceny tepla v přibližně stejné vıši deset let. „ V České republice jsme ve srovnání s jinımi městy ojedinělí. Zatímco Praha za posledních deset zdražila teplo o 45 procent a Ostrava o 30 procent, my jsme zdražili jen o tři procenta,“ srovnal Fajmon.

Do budoucna se bude závislost na plynu podle něj snižovat. Teplárny Brno totiž využijí kotel na biomasu. Konkrétně budou spalovat dřevní štěpku. To by mělo snížit spotřebu plynu až o 15 procent.