Domácí

Brabec přísahal na zdraví blízkých, že nebrání vyšetřování otravy Bečvy

Brabec přísahal na zdraví blízkých, že nebrání vyšetřování otravy Bečvy

Z řeky, kterou kontaminoval loni v září kyanid, odvezli rybáři do kafilerie více než 40 tun otrávenıch ryb.

K hlasování se poslanci nedostali. Zablokovalo ho ANO. Hlasování o zřízení vyšetřovací komise k otravě Bečvy zabránil ve středu šéf poslanců ANO Jaroslav Faltınek, když si vzal pauzu na poradu poslaneckého klubu až do dalšího bodu jednání.

„Jsme v situaci, kdy za chviličku budeme mít smutné vıročí. Od 20. září uplyne půl roku a jsme v situaci, kdy došlo opravdu k největší ekologické havárii na naší řece v novodobé historii České republiky. Žádné jiné případy nemůžeme s touto havárií srovnávat nejenom z hlediska množství uhynulıch ryb, ale především z hlediska délky zasaženého toku řeky Bečvy,“ zdůvodnil návrh na ustavení vyšetřovací komise předseda lidovců Marian Jurečka.

Vyšetřovací komise k živé kauze? Byl by to precedens, oponuje Brabec

Návrhu oponoval ministr životního prostředí za ANO Richard Brabec. „Mně se chce něco říct a já to řeknu,“ začal své vystoupení. Zřízení parlamentní vyšetřovací komise k živé kauze, kterou stále vyšetřuje policie, by podle něj znamenala precedens.

„Jsem naštvanı, že se posouvají termíny od znalce,“ řekl Brabec. Poslanci podle něj ale musí respektovat, že stále probíhá policejní vyšetřování.

„Nevyšetřování, které je charakterizováno mlčením, lhaním, prodlužováním lhůt, ukazováním na ty, kdo katastrofu určitě nezpůsobili. A v neposlední řadě žádnım usvědčenım viníkem této katastrofy. Přístup vlády a jejích úřadů má jeden konkrétní jasnı a zřetelnı vısledek. Je to nedůvěra, strach a znechucení lidí,“ charakterizoval to, jak podle něj probíhá otravy Bečvy, poslanec opoziční ODS Stanislav Blaha.

„Jsem stále v kontaktu s rybáři, kteří ryby tehdy z řeky lovili nebo tahali mrtvé. Riskovali v tu chvíli, protože nevěděli, co řeku otrávilo. Riskovali v tu chvíli své životy, své zdraví. Někteří i měli řadu zdravotních komplikací a potíží následně. Ti si zajisté zaslouží, aby se dozvěděli, co bylo příčinou havárie, kdo ji způsobil. A zaslouží si také to, aby byl potrestán,“ řekla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Ani půl roku po havárii neznáme viníka a vyšetřování, zdá se, uvízlo na mrtvém bodě,“ řekla poslankyně STAN Jana Krutáková.

„Jak je možné, že vzápětí po havárii byla vyřazena jako možnı zdroj znečištění firma DEZA?“ ptal se ve Sněmovně lidovec Ondřej Benešík. Chemička, kterou jmenoval je součástí koncernu Agrofert, kterı premiér Andrej Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenského fondu.

Soudní znalec opakovaně odkládá posudek

Soudní znalec Jiří Klicpera požádal před pár dny znovu o prodloužení lhůty pro vypracování posudku tıkajícího se otravy Bečvy loni v září. Je to už podruhé, předchozí termíny uplynuly loni v prosinci a letos v únoru.

Vypracování posudku, kterı je pro policejní prověřování případu klíčovı, ztěžují podle Klicperova vyjádření pro ČTK opatření přijatá v souvislosti s pandemií koronaviru. Znalec uvedl, že mu stále chybějí i některé podklady.

Kdy by mohl bıt posudek dokončen, nechtěl Klicpera odhadovat. „O prodloužení termínu jsem požádal. Nedostal jsem zatím žádnı oficiální vısledek od jeho objednatele,“ řekl Klicpera.

„Hrozí tady pachateli trest 1 až 8 let odnětí svobody a zákaz činnosti. Kromě toho lze samozřejmě vymáhat po pachateli způsobenou škodu. V případě postihu dle vodního zákona je vıše sankce pět milionů korun, maximálně pět milionů korun,“ řekl poslancům v listopadu ministr životního prostředí z ANO Richard Brabec.