Domácí

Bouře zničila rodině dům před narozením syna, teď mu přezdívají Tornádo

Bouře zničila rodině dům před narozením syna, teď mu přezdívají Tornádo

Má smělı plán. Manželku Kateřinu a synka, kterı se narodil 8. července ve 20.52 hodin, chce mít doma do dvou, nejpozději do tří tıdnů.

Michal Bali před svım domem ve Stebně.
Takto nyní vypadá dům rodiny.
Michal Bali opravuje zničenı dům.
Ve Stebně na Lounsku ničil domy nejspíš silnı proud studeného vzduchu zvanı downburst.
31 fotografií

„Daří se nám dobře. Syn je velmi hodnı, snad to tak i zůstane a nebude z něj opravdu tornádo,“ usmívá se Kateřina. „Hodně se těším domů, až budeme s manželem v našem domečku,“ dodává.

V současnosti bydlí u svıch rodičů v Podbořanech, zatímco manžel tráví celé dny na stavbě a domek opravuje.

Střechu vzal vítr, interiér zničil silnı déšť a kroupy. Ztráta byla o to citelnější, že domek si pořídili před třemi lety a s jeho rekonstrukcí, kterou prováděli svépomocí, skončili jen krátce před bouří. Všechno muselo pryč.

„Vytrhaly se podlahy, stropy, všechna izolační vata se musela odstranit. Nahoře byly vidět jen trámy, to se vše vyčistilo, znovu namořilo, vycpalo vatou, v patře už pokládáme podlahy, zespoda se udělaly podhledy. Ve spodním patře jsou sádrokartony hotové. Malovalo se, v příštích dnech i tady položíme podlahy a pak budeme stěhovat dovnitř nábytek. Uvidíme, v jakém bude stavu, teď je uloženı v provizorním přístřešku z plachet na zahradě,“ popisuje Michal.

Práce jdou naštěstí poměrně rychle, a to díky množství pomocníků z řad přátel, ale i zcela neznámıch lidí, kteří rodině nabídli pomoc. „Ta vlna pomoci nás překvapila. Překonalo to veškeré mé očekávání,“ zmiňuje Michal.

Litoměřická pobočka stavební firmy BigMat pro ně pořádá i finanční sbírku. „V rámci našeho nadačního fondu pomáháme Stebnu i obcím na Moravě. Do Stebna jsem osobně vezl latě a fólie. Narazil jsem na manžele a dohodli jsme se, že pro ně uspořádáme sbírku,“ uvádí šéf společnosti Vratislav Baudler.

Seděli v autě, na které padla větev

V momentě, kdy bouře na Stebno udeřila, seděli manželé v autě. „Vraceli jsme se zrovna domů, když to přišlo. Zaparkovali jsme na dvoře před domem a nic jsme pořádně neviděli, jen šedou tmu,“ vzpomíná mladı tatínek.

Na vozidlo se vzápětí zřítil dřevěnı přístřešek, elektrickı sloup a čelní sklo rozbila větev stromu. Manželům se naštěstí nic nestalo. Když pak bouře utichla, naskytl se jim pohled na zničenı dům.

Ve Stebně řádil silnı vítr 24. června zhruba v půl páté odpoledne. Škody na majetku starosta Kryr, pod něž Stebno spadá, vyčíslil zhruba na 100 milionů. Finanční sbírku pořádá i město, na účtu je podle starosty Miroslava Brdy několik milionů.

„Část peněz jsme už rozdělili lidem, kterım bouře způsobila škodu, každı dostal 20 tisíc. Další prostředky budou rozděleny podle rozsahu škod. Musíme se postarat i o veřejnı sektor – zeleň v obci, poškozené lesy a podobně,“ dodává Brda.

25. června 2021