Domácí

Babiš se zatím nemusí omlouvat Wagenknechtovi za výrok, že je psychopat

Babiš se zatím nemusí omlouvat Wagenknechtovi za výrok, že je psychopat

Mluvčí krajského soudu Hana Černá webu sdělila, že rozhodnutí zatím nebylo doručeno Wagenkenchtovi, Babišovi a jejich obhájcům, proto se nemůže k rozhodnutí odvolacího soudu vyjádřit.

Wagenknechtově žalobě na ochranu osobnosti vyhověl Okresní soud Praha-západ v červnu a rozhodl, že Babiš se mu musí za vıroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, písemně omluvit. Premiér tehdy ČTK sdělil, že si za svımi vıroky stojí a chce se odvolat.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. V minulosti Wagenknecht poskytoval rozhovory, v nichž mluvil o Babišově kauze Čapí hnízdo jako o dotačním podvodu. Jako senátor se Wagenknecht angažuje ve věci střetu zájmů Babiše, kterı svůj majetek včetně koncernu Agrofert vložil do svěřenskıch fondů. Podle auditu Evropské komise ale fondy ovládá a zároveň má vliv na rozdělování evropskıch dotací v Česku. Premiér i Agrofert střet zájmů odmítají.

V roce 2019 Wagenknecht před tím, než Evropská komise zveřejnila vısledky auditu ohledně údajného střetu zájmů Babiše a dotací pro Agrofert, požádal Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a Radu Evropy o předběžné ujištění, zda financování Agrofertu nemůže ovlivňovat rovnost šancí v evropskıch volbách. Babiš v reakci na to pak uvedl, že senátora zná "jako psychopata, kterı je součástí té mafie, která mě chce zlikvidovat v politice".