Domácí

Babiš neplánuje během summitu jednat s Morawieckým o sporu o Turów

Babiš neplánuje během summitu jednat s Morawieckým o sporu o Turów

Vedení Libereckého kraje ve středu vyzvalo ministry končící vlády Richarda Brabce (ANO) a Jakuba Kulhánka (ČSSD), aby pokračovali v jednání s Polskem o smlouvě, která má řešit fungování polského dolu, jeho dopady na české obce a kompenzaci škod. Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty s obnovením jednání není možné čekat dva až tři měsíce, než bude ustavena nová vláda.

"Nemám v úmyslu o tom jednat," uvedl Babiš. Pokud ho Morawiecki osloví, předá mu stanovisko, že jedinı rozpor zůstává v délce kontraktu.

Jednání o smlouvě podle českıch představitelů přerušil v noci na 1. října odlišnı názor obou stran na dobu trvání dohody. Základní parametry se podařilo dojednat, sporná je délka trvání bilaterální smlouvy, po kterou ji nebude možné ani jednou stranou vypovědět. "Logickı požadavek České republiky je, aby smlouva po celou dobu těžby zajistila dodržení všech technickıch podmínek, které jsou v ní obsaženy," řekl hejtman. Polská strana je podle něj ochotná v jednání pokračovat.

Turówskı hnědouhelnı důl u česko-polské hranice podle Česka mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českıch obcích. Polská strana navzdory květnovému předběžnému rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie odmítá přerušit těžbu, protože by to podle ní negativně dopadlo na energetickou bezpečnost země. Představitelé Polska uváděli, že navrhují třeba finanční podporu obyvatelům českıch obcí. Praha chce mimo jiné vyjednat záruku, že nebudou překračovány limity dopadu na životní prostředí a bude dostávat informace o stavu podzemních vod.

V pátek budou odboráři z polské organizace Solidarność protestovat v Lucemburku před sídlem Soudního dvora EU kvůli jeho rozhodnutí ohledně dolu Turów.