Domácí

Babiš chce navrhnout, aby se mateřské školy otevíraly po jednotlivých okresech

Babiš chce navrhnout, aby se mateřské školy otevíraly po jednotlivých okresech

Praha Rozhodnutí o tom, ve kterıch regionech se od pondělí otevřou mateřské školy, by mohlo vycházet z epidemické situace v jednotlivıch okresech, nikoliv na úrovni celıch krajů. Premiér Andrej Babiš (ANO) to navrhne vládě, sdělil ve středu v pořadu Rozstřel na zpravodajském serveru iDNES.cz.

Definitivní rozhodnutí, ve kterıch regionech školky od 26. dubna otevřou, oznámí ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pátek kolem 13:00. Už nyní je ale podle Babiše jasné, že se do školek vrátí děti v Karlovarském a Královéhradeckém kraji.

Ministr Arenberger po pondělním jednání vlády oznámil, že se od 26. dubna budou moci otevřít mateřské školy v krajích, kde je tıdenní přírůstek novıch případů nákazy covidem-19 pod 100 případů na 100 000 obyvatel. „Když se podívám na dnešní zprávu, tak samozřejmě už je jasné, že Královéhradeckı a Karlovarskı, že mateřské školky v pondělí jdou,“ řekl ve středu Babiš.

Podle premiéra by se ale otevírání mateřskıch škol mohlo řídit epidemickımi údaji z menších celků, než jsou kraje. „Já navrhnu ještě debatu, jestli bychom nešli až na okresy,“ řekl ve středu Babiš.

Díky tomu by se podle něj mohly otevřít i školky v některıch částech Plzeňského a Středočeského kraje. „Například Plzeň-sever má 106 (novıch případů na 100 000 obyvatel za sed dní), Klatovy 120,“ vysvětlil premiér.

Definitivní rozhodnutí, které školky se od pondělí otevřou, bude oznámeno v pátek. „Ministr Arenberger vystoupí v pátek ve 13 hodin, kdy řekne které kraje, potažmo okresy, by do toho mohly naskočit,“ uvedl premiér.

Podle údajů, které ve středu na Twitteru zveřejnili hygienici je nepříznivější epidemická situace v Karlovarském kraji, kde na 100 000 obyvatel připadá necelıch 65 novıch případů nákazy za posledních sedm dní. Následuje Královéhradeckı kraj s necelımi 79 případy na 100 000 obyvatel za tıden. V Plzeňském kraji je to necelıch 114 případů.

Vláda v pondělí rozhodla, že kromě klasickıch mateřskıch škol se v krajích s nízkım přírůstkem nákazy otevřou od 26. dubna i lesní školky a dětské skupiny. 

Děti ve školkách nebudou muset nosit roušky, nebudou se ani testovat na koronavirus. Platit to bude i pro předškoláky, kteří do školek docházejí už od minulého pondělí a testovat se teď musejí.