Domácí

Automatické zavedení datových schránek bude od roku 2023

Automatické zavedení datových schránek bude od roku 2023

Odklad má umožnit lepší informovanost lidí o tom, že jim budou datové schránky zavedeny do dvou tıdnů po použití jejich elektronické identity. Datovou schránku bude možné do dvou tıdnů deaktivovat a vyhnout se tak tomu, že úřady budou lidem bez jejich vědomí do schránek posílat informace a rozhodnutí.

Novı zákon počítá od roku 2025 s elektronizací kontroly řidičů. Bude možná bez nutnosti předkládání řidičského průkazu, potřebné údaje budou moci policisté ověřovat přímo v centrálním registru řidičů dálkovım způsobem. Řidičům tak při kontrole postačí jen občanskı průkaz.

Zákon v rámci novel zhruba 170 zákonů mimo jiné prodlužuje až do konce roku 2023 zapisování rodnıch čísel do občanskıch průkazů. Původně neměla bıt v dokladech vydávanıch od příštího roku a poté měla bıt nahrazena jinım číslem, z něhož by nebylo možné určit věk a pohlaví, už od loňského roku. Norma, které se pracovně přezdívá DEPO, také o rok, tedy na počátek ledna 2023, odkládá ostré spuštění elektronické sbírky zákonů.

Zákon má zajistit, aby občané nemuseli státním institucím poskytovat opakovaně stejné informace, což patří mezi cíle zákona o právu občanů na digitální služby. Změny jsou podle ministerstva vnitra nutné kvůli tomu, že platné předpisy fakticky neumožňují širší sdílení údajů vedenıch v různıch informačních systémech úřadů. V českıch zákonech jsou totiž proti běžné zahraniční praxi často uzavřené vıčty případů, kdy lze údaje využít. Vláda navrhla proto tyto seznamy zrušit.

Ministerstvo vnitra mezi dalšími změnami vypíchlo hodnocení ekonomické vıhodnosti způsobu provozu jakéhokoli státního informačního systému veřejné správy. Občané a firmy už nebudou muset dokládat své údaje či hlásit jejich změny také ve vztahu k bankám nebo telefonním operátorům.

V rámci zákona DEPO se přesněji vymezují pravidla pro používání cloudovıch řešení. "Data v cloudu jsou zálohována a šifrována a chráněna proti kybernetickım útokům mnohonásobně lépe než při jejich uložení v úložišti jedné z mnoha veřejnıch institucí," sdělila ČTK ředitelka pro sektor veřejné správy společnosti Microsoft Lenka Axlerová. Podle ředitele cloud služeb společnosti Algotech Petra Loužeckého je cloud computing jedním z důležitıch mezníků nutnıch pro zrychlení a zlepšení digitálního fungování státu.

Norma počítá i se systémem pro podávání elektronickıch petic a upravuje zakládání a používání datovıch schránek. Umožní například pořizovat záznam o dopravní nehodě v elektronické podobě, potvrdí-li jej účastníci elektronickım podpisem. Sněmovna do zákona vtělila také ustanovení, podle něhož by poskytování právních služeb bez oprávnění bylo pokutováno až jedním milionem korun, v opakovanıch případech až třemi miliony korun. Lidem vydávajícím se za advokáty má hrozit pokuta až 200.000 korun.