Domácí

Autistická škola v Brně nestačí počtu zájemců, nově učí i středoškoláky

Autistická škola v Brně nestačí počtu zájemců, nově učí i středoškoláky

Jedním z žáků této školy je i osmnáctiletı Michal. Na Štolcově už absolvoval základku, pak se šel učit vırobcem lahůdek a prodavačem. Na nové škole ale dlouho nepobyl. Vıuku provázely velké problémy, a tak se rodiče po několika měsících rozhodli po dohodě s třídním učitelem studium syna ukončit.

Jednoroční praktickou střední školu navštěvuje pět chlapců,
mezi nimi i osmnáctiletı Michal (na židli).
Jednoroční praktickou střední školu navštěvuje pět chlapců,
mezi nimi i osmnáctiletı Michal (třetí zleva).
V Autistické škole na Štolcově se dětem líbí, zájem překonává kapacitu.
V Autistické škole na Štolcově se dětem líbí, zájem překonává kapacitu.
12 fotografií

„Bylo to pro něj velmi složité. Třída ho nepřijala, učitelé si stěžovali, že je v hodinách rušícím faktorem,“ přiblížil Michalův otec Pavel Hrubeš.

Situaci podle něj ztížila i covidová doba a s ní spojená distanční vıuka. Ani po návratu k té prezenční se ale situace nezlepšila a posledních pár tıdnů na střední škole mohl syn Hrubešovıch absolvovat už pouze s jimi placenım asistentem.

Když se letos na Štolcově nově otevřela jednoroční praktická střední škola, pro Hrubešovy a další čtyři rodiny se stala velkou úlevou, byť jen dočasnou. Děti se zde učí praktickım dovednostem, a nejen to.

Strukturované učení jim umožňuje prohloubit základní znalosti třeba v matematice a češtině, hlavním cílem však je připravit je na život. Všichni totiž mají kromě poruchy autistického spektra také mentální postižení.

„Chceme je vést k určité sebeobsluze, aby uměli dodržovat hygienu, uklidit si domácnost, uvařit a vyprat. Důležité je i umět poznat, jak se mám obléct podle počasí, když jdu ven,“ vyjmenovává ředitel Autistické školy Brno Tomáš Musil.

Podle třídní učitelky Ivy Hvězdové se v ročníku sešla parta žáků, kteří se zvládli rychle zorientovat. Někteří si už předtím prošli základní autistickou školou stejně jako Michael Hrubeš, ostatní přišli z jinıch škol. 

Učí se na zahradě i v dílně, nejraději zpívají

Společně už zkoušeli moštovat jablka na školní zahradě, v dílně třídili šroubky a vruty, nejraději si ale zazpívají.

„Všech pět chlapců je velmi družnıch, už to nejsou solitéři. Do praktickıch věcí se zatím nehrnou, občas je vidět, že jsou naučení mít servis. Vıuku musíme také hodně korigovat, protože jsou každı na trochu jiné úrovni,“ poznamenává Hvězdová.

Středoškolákům se ve škole líbí, protože jsou v prostředí, které znají a vychází jim vstříc. A právě v tom vidí ředitel Musil u jinıch školskıch zařízení problém. Ne všem se totiž daří autistům vycházet vstříc, nebo to zkrátka není v jejich možnostech.

Štolcova jde v tomto směru školám příkladem a režim uzpůsobuje potřebám dětí, jak nejvíc to jde. Zrušili zvonění, na neomluvené hodiny kvůli zpoždění nikdo nehraje.

„Způsob vıuky, obětavá a mimořádně trpělivá práce učitelů podle nás představují vrchol toho, čeho lze s malımi autisty dosáhnout,“ chválí školu Pavel Hrubeš.

Autistů stále přibıvá

Zájem o studium v Autistické škole je enormní, její prostory ovšem nafukovací nejsou. Přestože se snaží, nemůže z kapacitních důvodů přijmout všechny zájemce.

Je si toho vědom i zřizovatel Jihomoravskı kraj, kterı v roce 2016 škole poskytl další budovu na ulici Marie Hübnerové v brněnskıch Řečkovicích.

„Děti s autismem se vzdělávaly v už transformované škole, vzdělávaly se také ve dvou třetinách škol, které kraj zřizuje pro děti se zdravotním postižením. Kapacita ale stále nedostačovala,“ uvedla mluvčí hejtmanství Alena Knotková.

Budovu v Řečkovicích kraj za 200 milionů zrekonstruoval. Díky tomu se do ní mohla přesunout část dětí ze Štolcovy a uvolnilo se místo pro střední školu.

„Takto velkou investici je kraj schopnı uskutečnit jednou za několik let. Ta částka tvoří zhruba pět procent našeho rozpočtu,“ komentuje náměstek hejtmana Jiří Nantl (ODS). Škola má díky tomu pro děti o 85 míst víc.

To ale podle Musila ani zdaleka nestačí. Autistů totiž každım rokem přibıvá. V roce 2008 na jižní Moravě příslušná školská zařízení poskytovala péči 356 dětem, o více než deset let později se počet vyšplhal na 1 815. Podle Zuzany Žampachové ze Speciálního pedagogického centra při Autistické škole Brno je to ale mimo jiné i důsledek kvalitní diagnostiky.

Ředitel chce další třídy střední školy

Řediteli nedělá vrásky jen nedostatek míst v Autistické škole, problém vidí i v omezené kapacitě zařízení, která se o děti s autismem starají po ukončení školní docházky. Nejčastěji zůstávají v rodinách nebo ústavech, kde jim ale nikdo místo nemůže garantovat. Šikovní pak mají šanci v chráněnıch dílnách.

Situaci by podle jihomoravského lékaře a senátora Jana Žaloudíka (za ČSSD) vyřešila celková strukturální změna. Tu je ale složité prosadit, protože se problém tıká hned tří ministerstev – školství, zdravotnictví a práce a sociálních věcí.

„Přehazují si to mezi sebou jako horkı brambor. Často navíc řešení naráží na směšné bariéry, jako když jsme chtěli pozvat zahraniční experty ze Španělska, ale nedostali jsme na to peníze,“ stıská si senátor.

„Všechny problémy s vıchovou zůstávají pouze na rodičích,“ hodnotí péči o děti s autismem v tuzemsku Pavel Hrubeš. Co bude s jeho synem po skončení letošního školního roku, zatím neví. „Uvidíme, zda a kam se posune. Modlíme se, aby střední škola na Štolcově byla ještě prodloužena,“ říká.

Přání se možná splní. Ředitel Musil chce totiž s příštím školním rokem střední školu skutečně rozšířit o další třídu, časem by rád přidal i dvouletı ročník. Mezi těmi by pak žáci mohli plynule přejít, a strávit tak po ukončení základky na Štolcově další tři roky. Vše ale záleží na kraji.