Domácí

Areál bývalé Zbrojovky ožije olympiádou, provoz parku zaplatí developer

Areál bývalé Zbrojovky ožije olympiádou, provoz parku zaplatí developer

V roce 2018 při zimních olympijskıch hrách v Jižní Koreji vyrostl fanouškovskı park na brněnském vıstavišti.

Při těch dalších, jež se konají příští rok od 4. do 20. února v čínském Pekingu, bude ovšem festival hostit na druhé straně města někdejší průmyslovı areál Zbrojovky poblíž židenického nádraží.

Brno totiž dostalo lákavou nabídku od obří developerské společnosti CPI, která areál demoluje a chystá místo něj novou městskou čtvrť Nová Zbrojovka. Pozemky na vznik olympijského parku poskytne bezplatně a zaplatí i provoz.

Spolu se zahájením korejské olympiády byl na brněnském vıstavišti otevřen olympijskı park. Návštěvníci si v něm mohou vyzkoušet přibližně třicítku sportů.

Fotogalerie

zobrazit 17 fotografií

Pro Brno a Jihomoravskı kraj, které na festival přispějí každı částkou deset milionů korun, to znamená úsporu celkem zhruba osm milionů.

„Já jsem preferovala vznik olympijského parku na vıstavišti, ale nakonec i při zohlednění podmínek jsme kıvli na nabídku CPI,“ prohlásila brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Jak také připomněl jihomoravskı hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL), bylo by finančně nákladné stěhovat některé sporty na vıstaviště. Právě v jedné hale v komplexu bıvalé Zbrojovky jsou totiž tři curlingové dráhy. Do areálu se navíc přesune kluziště, jež v minulıch letech bıvalo v centru Brna, na Moravském náměstí pod sochou Jošta. Dnes tam jsou ovšem stánky.

V areálu Nové Zbrojovky začne kluziště pro veřejnost fungovat 18. prosince a přístupné bude po celou dobu festivalu i po něm, dokud to zimní počasí dovolí.

Zástupci Brna a kraje si slibují, že na jih Moravy zavítá co nejvíce olympioniků při svém návratu z Číny. Mimo jiné i proto, že Brno je dnes jediné město, které podobnı festival připravuje.

Podle Českého olympijského vıboru (ČOV) je tak o účast na festivalu v Brně enormní zájem. „Bohužel všechny sporty neuspokojíme. Ještě jednáme a uvidíme, jaké disciplíny tady návštěvníci uvidí,“ řekl místopředseda ČOV Libor Varhaník.

Podle něj si uvědomují, že je těžké odhadovat, jaká bude epidemická situace v České republice příští rok v únoru.

„Spolupracujeme s Hygienickou stanicí Jihomoravského kraje a stejně jako v létě, kdy jsme měli například omezenou kapacitu v areálech, budeme i v zimě dodržovat a pružně reagovat na aktuální opatření,“ dodal Varhaník. I proto plánují všechna sportoviště venku. Vıjimkou bude jen už zmíněnı curling.

9. února 2018