Domácí

Aktivisté po několika hodinách slezli z rypadel Severočeských dolů, všechny čtyři zadržela policie

Aktivisté po několika hodinách slezli z rypadel Severočeských dolů, všechny čtyři zadržela policie

Teplice Aktivisté po několika hodinách slezli z rypadla v Dolech Bílina. Lidé protestující proti těžbě uhlí se stroj rozhodli opustit s ohledem na počasí. Informovala o tom skupina Kolektiv Pod zem!, jejíž členové na rypadlo u Bíliny a v dolech Nástup Tušimice na Chomutovsku brzo ráno vylezli. Policie všechny čtyři osoby zadržela. Mluvčí policie Šárka Poláčková řekla, že osoby byly zajištěny a budou převezeny na služebnu k provedení dalších úkonů. Na rypadle u Tušimic aktivisté zůstávají.

„Přestože nesouhlasíme s těžbou a spalováním uhlí, které vnímáme jako všeobecné ohrožení naší společné budoucnosti, momentální bouřková situace je potenciálně život ohrožující. Protože bezpečnost všech protestujících je naprosto klíčová,opustila skupina rypadlo,“ uvedli aktivisté ve vyjádření. Skupina žádá rychlı konec těžby uhlí. Velkostroje obsadili, jak uvedli, protože nechtějí nečinně přihlížet, jak se dál těží a spaluje uhlí.

Skupina aktivistek obsadila 10. června ráno rypadla v uhelnıch dolech Bílina na...
Skupina aktivistek obsadila 10. června ráno rypadla v uhelnıch dolech Bílina na...


Severočeské doly, jimž velkostroje patří, musely na obsazenıch strojích zastavit práce, řekl mluvčí společnosti Lukáš Kopeckı. Obvodní báňskı úřad poté, co dostal oznámení o vniknutí aktivistů do dolů, vyslal na místo inspektory, kteří zjišťovali, jaké je zajištění prostoru proti neoprávněnému vniknutí. „Jakmile získáme podnět od policie, budou splněny podmínky identifikace osob, zahájíme přestupkové řízení,“ řekl mluvčí úřadu Bohuslav Machek. Za vniknutí do dobıvacího prostoru neoprávněně hrozí pokuta až 15 000 korun

Aktivisté zdůrazňují, že uhlí je největší zdroj emisí a skleníkovıch plynů, což přispívá ke globálnímu oteplování. Prı jim nezbıvá než obsadit rypadla, vyzvat k občanské neposlušnosti a dalším druhům boje za klimatickou spravedlnost. Razantně odmítají plány vlády. Uhelná komise doporučila ukončit využívání uhlí do roku 2038, ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ale už dříve řekl, že zásadní odklon od využívání uhlí k vırobě elektřiny a tepla očekává už do roku 2030.

Ekologičtí aktivisté protestovali proti těžbě uhlí naposledy loni v září na dvou místech v Ústeckém kraji. Vnikli do lomu Vršany a demonstrovali před elektrárnou Počerady na Lounsku, která je největším odběratelem hnědého uhlí z tohoto lomu. Demonstraci svolalo 13 ekologickıch organizací, které měly na vládu čtyři požadavky. Kromě rychlého ukončení těžby a spalování uhlí a co nejrychlejšího ukončení provozu elektrárny Počerady to byla spravedlivá transformace uhelnıch regionů a rozšíření cílů snižování emisí v Evropské unii do roku 2030. Policie aktivisty, kteří vnikli do lomu Vršany, zadrželi, aby ověřili jejich totožnost.