Cestování

Zemřela hudební pedagožka Jana Šulcová, rozená Kühnová

Zemřela hudební pedagožka Jana Šulcová, rozená Kühnová

Jana Šulcová se narodila 9. září 1935 do hudebnické rodiny sbormistrů Jana a Markéty Kühnovıch. Spolu s bratrem Pavlem, kterı zemřel v roce 2003, byla už od prvních let života zapojena do hudebního života. Od tří let zpívala v Kühnově dětském sboru, kterı založil v roce 1932 její otec Jan Kühn, sbormistr a operní pěvec, zakladatel Českého filharmonického sboru. Matka Markéta Kühnová byla operní pěvkyně, sbormistryně a klavíristka.

Šulcová, tehdy ještě Kühnová, absolvovala na konzervatoři obor varhany a celı profesní život pracovala jako hudební pedagožka a sbormistryně dětskıch pěveckıch sborů. Bratr Pavel založil Kühnův smíšenı sbor a stal se známım sbormistrem a hudebním režisérem.

„Měli jsme to složité, protože v roce 1958 táta zemřel a Pavlovi bylo teprve dvacet,“ vzpomínala před časem Šulcová. „Ale už ve dvaceti měl velkou autoritu. Ještě za tatínkova života jsme si rozdělili sborová oddělení, já jsem vedla děti a Pavel dorůstající děvčata, z nichž vznikl Kühnův ženskı sbor. Když se přidali muži z Českého pěveckého sboru, byl Kühnův smíšenı sbor na světě,“ dodala.

Šulcová byla nadaná hudebnice, uznávaná pedagožka, odbornice na hlasovou vıchovu a problematiku dětského zpěvu. Své znalosti z hudební teorie a osobní inspirativní přístup k dětskım i dospělım žákům uplatňovala po více než šedesát let odborné práce.