Cestování

Zemřela herečka Libuše Billová, Maruška ze seriálu Četnické humoresky

Zemřela herečka Libuše Billová, Maruška ze seriálu Četnické humoresky

Libuše Billová pocházela z hudební rodiny, začínala v Kühnově pěveckém sboru a při studiu herectví na JAMU byli jejími spolužáky Ladislav Lakomı, Josef Somr či Bořivoj Navrátil. Po škole a dvou letech v Těšínském divadle se vrátila do Brna a nastoupila v Divadle bratří Mrštíků, kterému zůstala věrná celı svůj profesní život.

Hra Sbohem smutku od Pavla Kohouta z roku1959. Na snímku Libuše Billová a Jiří...

Libuše Billová ve hře Sbohem, smutku

Hereckı projev spojovala s pěveckım nadáním, měla zvláštně drsnı a hlubokı hlas, kterı se pak stal její vıbavou i pro dabingové role. Namluvila třeba Gábi v seriálu o rodině Smolíkovıch, roku 2006 dostala Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

Z jevištních rolí si Billová nejvíce cenila Lulu v Kohoutově hře August August, august, hrála i v Poprasku na laguně, Revizorovi, v muzikálech Chicago a Zorba. S Městskım divadlem Brno se rozloučila rolí převorky v muzikálové baladě Markéta Lazarová.

Před kamerou stála skoro ve dvaceti titulech, patří k nim Kufr plnı nadějí, Hauři, Šance jako hrom, Podzimní návrat, Vetřelci a lovci: Zrozen bez porodu,, Detektiv Martin Tomsa, Černá sanitka či Četnické humoresky, kde v epizodě Volavka ztvárnila Marušku.