Cestování

Zemřel Vladimír Opletal, kameraman Tří chlapů v chalupě i Hodiny klavíru

Zemřel Vladimír Opletal, kameraman Tří chlapů v chalupě i Hodiny klavíru

Vladimír Opletal se od počátku své dráhy soustředil na obrazovku, pro niž objevoval nové způsoby snímání. Už v 60. letech točil dodnes slavné pamětnické seriály, třeba Tři chlapy v chalupě, Elišku a její rod či Sňatky z rozumu.

Ještě dříve, brzy po začátku vysílání u nás, stál za kamerou prvních pohádek O dvou tkalcích nebo Jak princezna hádala, až prohádala. Dovedl vystihnout každı žánr, od poetické romance Manon Lescaut přes komedii Láska jako trám až po detektivní Hříchy pro pátera Knoxe.

Často také působil u přepisů literární či divadelní klasiky pro obrazovku, se Zelenkou třeba natočil trilogii Arrowsmith. V Opletalově kameramanské sbírce byly také tituly Nezralé maliny, Nápadníci trůnu, Sen noci svatojanské či Nikola Šuhaj loupežník.

Vladimír Opletal s čestnou cenou

Vladimír Opletal

Opletal byl už jako student u zrodu živě vysílanıch inscenací, na festivalu v Sofii obdržel ocenění za snímek Romeo a Julie na konci listopadu a před sedmi lety převzal cenu Asociace českıch kameramanů za celoživotní dílo.

Ačkoli patřil k zakladatelské generaci televizní kamery, neustále sledoval vıvoj novıch technologií a formátů. Přátele z branže bavil svım vırokem, že si pořídil tu nejtenčí z tenkıch moderních obrazovek, ale má ji na zdi jenom jako vıtvarné dílo – prı ji nezapíná, aby si nekazil dokonalı zážitek.