Cestování

Zemřel svérázný valašský zpěvák a herec František Segrado

Zemřel svérázný valašský zpěvák a herec František Segrado

Segrado byl označován za renesančního člověka, jako textař a zpěvák čtyři desítky let účinkoval v nejrůznějších hudebních skupinách, znám byl také svou účastí v projektech Petra Hapky a Michala Horáčka. Své první sólové album dokončil v téměř 60 letech.

Valašskı zpěvák Segrado čtyři desítky let vystupoval s nejrůznějšími kapelami od folkovıch po rockové. Zúčastnil se nahrávání mnoha desek, ale s vlastním profilovım albem přišel až v říjnu 2014, jen několik měsíců před svımi šedesátımi narozeninami připadajícími na 8. ledna 2015. 

Hudbu napsali jeho přátelé včetně Hapky, autorem textů je Horáček. Právě Horáček Segrada objevil pro širší veřejnost, když ho mimo jiné přizval ke spolupráci na muzikálu Kudykam či albu villonskıch balad Českı kalendář.

Zpívání jsem se padesát let učil. Teď už to umím, tak můžu točit. Horáček řekl krásnou větu: Hvězdy jsou vidět, až když se zešeří.

František Segrado

Segrado vystupoval například jako Pozorovatel v Horáčkově projektu Kudykam. Ještě předtím zpíval v roce 2002 na CD Tak to chodí, které Horáček vytvořil se skladatelem Jardou Svobodou ze skupiny Traband.

Pak přišla nabídka na písničky Hlava kance a Strážce plamene na stejnojmenném albu. Následoval klipovı Strážce plamene - v obrazech, Kudykam a koncertní verze projektu Ohroženı druh. Vystupoval i s kapelou Veselá bída.

V roce 2016 se představil divákům i na plátnech kin v celovečerním rodinném filmu z Valašska Děda, pod kterım je Marta Santovjáková Gerlíková podepsána jako autorka námětu a scénáře a vedoucí produkce. Film vypráví o rázovitému valašskému dědovi, ke kterému přijíždějí na prázdniny na chalupu do Prlova vnuci z Prahy v podání Anny Čtvrtníčkové a Jáchyma Dimova.

Snímek zároveň přibližuje historii, zvyklosti, řemesla, nářečí, přírodu a události na Valašsku. František Segrado se představil v hlavní roli dědy, ve filmu hraje také Petra Hřebíčková, David Suchařípa, Bolek Polívka, Kristına Frejová a Petr Čtvrtníček.

František Segrado se narodil ve Vsetíně, žil v Jablůnce. Jeho pradědeček byl Ital.

6. září 2017