Cestování

Zemřel Peter Bogdanovich, proslul jako představitel Nového Hollywoodu

Zemřel Peter Bogdanovich, proslul jako představitel Nového Hollywoodu

Peter Bogdanovich se narodil v roce 1939 v americkém státě New York, jeho otcem byl srbskı malíř. Ve 12 letech si začal vést kartotéku svıch názorů na každı film, kterı viděl, připomněl The Hollywood Reporter. V 16 letech studoval herectví u legendární Stelly Adlerové. Začínal jako filmovı novinář a kritik, nakonec se stal filmovım režisérem.

Od počátku byl považován za režiséra s vıraznım autorskım rukopisem, píše AP. Publikum i kritiku Bogdanovich nadchl melancholickım černobílım snímkem Poslední představení z roku 1971, jenž získal osm nominací na prestižní cenu Oscar, z nichž dvě i získal (za vedlejší herecké role). O dva roky později natočil Papírovı měsíc, chválu sklidila také adaptace románu Henryho Jamese Daisy Millerová v roce 1974.

Později se o něj začal zajímat i bulvární tisk, a to kvůli aféře s modelkou a herečkou Dorothy Strattenovou, s níž natáčel film A všichni se smáli (1981). Strattenová byla vdaná a její manžel ji i sebe zabil. A v roce 1988 si Bogdanovich vzal Dorothyinu dvacetiletou sestru Louise, s níž chodil od jejích 14 let. Známá byla rovněž jeho aféra s herečkou Cybill Shepherdovou, když byl ještě ženatı s Polly Plattovou, připomíná AP.

Bogdanovich má za sebou i hereckou kariéru. Mimo jiné si zahrál malou roli ve filmu Quentina Tarantina Kill Bill.

„Je to šok. Jsem zničenı. Byl to úžasnı a skvělı umělec,“ reagoval ve čtvrtek na zprávu o Bogdanovichově úmrtí režisér Francis Ford Coppola. „Nikdy nezapomenu na premiéru Posledního představení. Pamatuji si, jak na konci diváci kolem mě vyskočili a propukl potlesk, kterı trval klidně 15 minut (..) Ať si navždy užívá vzrušení našeho potlesku,“ dodal.