Cestování

Zemřel Jiří Srnec, průkopník a Thálií oceněná legenda černého divadla

Zemřel Jiří Srnec, průkopník a Thálií oceněná legenda černého divadla

Zvláštní cenu Kolegia pro udělování cen Thálie obdržel Jiří Srnec v roce 2018. „Pro diváky to byl šok, protože jsme přišli s úplně novou jevištní poetikou, proto asi to mělo takovı úspěch,“ vzpomínal zakladatel Černého divadla Jiřího Srnce, které objelo celı svět. „Dostával jsem nabídky, abych zůstal venku, nikdy jsem neemigroval,“ řekl při přebírání ceny.

Absolvent DAMU Jiří Srnec své černé divadlo založil začátkem 60. let, hned v roce 1962 s ním slavil úspěchy na festivalu ve skotském Edinburghu. Princip černého divadla spočívá v černém oblečení herců, díky kterému splıvají s černım pozadím. Jimi vedené předměty jsou naopak osvětleny, takže se před divákem jakoby pohybují samy. Právě Jiří Srnec, kterı v divadle působil jako scénograf, vıtvarník, loutkář i skladatel, tento žánr rozšířil o moderní postupy a proslavil ho.

Srncovo divadlo se stalo jedním z nejznámějších reprezentantů českého divadelnictví. Sám Jiří Srnec se se svım souborem zúčastnil mnoha desítek mezinárodních divadelních festivalů a realizoval přes 300 zahraničních turné v Evropě, Severní a Jižní Americe, Asii, Africe i Austrálii. Představení Černého divadla Jiřího Srnce vidělo dosud více než pět milionů diváků v 68 zemích světa.

S nápadem založit divadlo přišel Srnec ještě při studiu na vysoké škole, upozorňuje ČTK. První představení, kde neviditelní herci „čarují“ s létajícími předměty a se světlem, začal realizovat v roce 1959 se spolužáky. Soubor získal pozvání na mládežnickı festival do Vídně a následně i do Kyjeva a Moskvy. V té době také vznikla známá etuda Pradlenka, která je dnes nejstarší scénkou v repertoáru divadla.

Mezi Srncovy nejznámější inscenace patří Pruhovanı sen, Legendy staré matky Prahy, Alice v říši zázraků, Peter Pan, Labyrint, Tıden snů, Bílı pierot v černém.

Jak na svıch stránkách upozorňuje Národní divadlo, za více než padesát let činnosti spolupracoval s divadlem Semafor, Laternou magikou, Divadlem Spejbla a Hurvínka a státní operou v Mnichově. Od roku 1989 do roku 1991 působil jako zakladatel a vedoucí souboru Imaginativ Praha. Vedle Ceny Thálie byl za svou uměleckou činnost a reprezentaci českého umění ve světě v roce 2011 prezidentem vyznamenán Medailí Za zásluhy.

Jiří Srnec byl potřetí ženatı. Jedním z jeho sedmi dětí je herečka Barbora Srncová.