Cestování

Zemřel János Kóbor, zpěvák maďarské kapely Omega. Jejich hit zněl i česky

Zemřel János Kóbor, zpěvák maďarské kapely Omega. Jejich hit zněl i česky

Kóbor onemocněl počátkem listopadu, bohužel ale nebyl očkovanı. Věřil své imunitě a měl za to, že by si s případnou nákazou poradil. Nikdy v životě totiž vážněji nemocnı nebyl. Na manželčino naléhání se nechal hospitalizovat, jeho stav se ale bohužel zhoršoval, až János, zvanı Mecky, boj s chorobou prohrál.

János Kóbor (vpravo) z kapely Omega
János Kóbor z kapely Omega
János Kóbor z kapely Omega
5 fotografií

„Tímto vás informujeme, že János Kóbor, zakladatel kapely Omega a nositel ceny Ference Liszta, zemřel po krátké nemoci. Miliony fanoušků ho milovaly doma i v zahraničí. Zanechává po sobě nezaplnitelnou prázdnotu. Neexistují slova, ticho zůstává. Mecky zůstane v našich srdcích navždy,′′ stojí v prohlášení kapely.

Omega vznikla v roce 1962 a byla to jedna z mála rockovıch skupin vıchodního bloku, která se prosadila i na Západě. Její největší hit  Gyöngyhajú lány do češtiny otextoval na na svůj sólovı debut Růže pro Algernon umístil Aleš Brichta. Dívka s perlami ve vlasech se řadila i k jeho největším hitům.

Ještě před ním ji měly v repertoáru u mnohé tuzemské tzv. zábavové kapely a s textem Paleta ji v roce 1972 na singlu vydala skupina Markız John. Hrála ji i německá kapela Scorpions.

Loni 18. listopadu zemřel další ze zakládajících členů Omegy klávesista László Benkő zvanı Laci, tři dny nato pak baskytarista Tamás „Misi“ Mihály.