Cestování

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

„Od víkendu se nikomu neozıval. Tak jsem šel po všech možnıch institucích – nemocnice, přátelé sousedé… Nakonec jsem nechal otevřít byt hasiči. Bohužel už byl Vláďa mrtvı,“ napsal podle Blesku hercův přítel Radek Krejčí na Facebooku.

Rakovina vırazně ovlivnila poslední roky jeho života. Kvůli částečnému ochrnutí, které způsobila, herec takřka nevycházel ze svého bytu na pražskıch Vinohradech. „Tělo se rozhodlo, že mi vrátí všechno, čím jsem ho za svého bujného života trápil. Já nějak tušil, že to tak bude,“ říkal ale s úsměvem.

Vladimír Marek působil dlouhá léta jako loutkoherec v královéhradeckém Divadle Drak. Poté od roku 1991 měl Vladimír Marek stálé angažmá v Divadle Na zábradlí, kde hrál třeba v inscenacích Strıček Váňa, Ředitelé, Platonov je darebák. Často připravoval i vlastní inscenace. V roce 2013 měl premiéru projekt Salome, kterı s Markem nastudoval režisér Daniel Špinar.

Mezi jeho nejznámější role dále patří účinkování v muzikálech Cabaret, Johanka z Arku, Excalibur nebo Kvaska. Ve filmu pak byl coby mafiánskı boss Pexeso v Perníkové věži nebo manažer Pavola Habery ve Fontáně pre Zuzanu 2.

Poprvé si ho lidé mohli všimnout v televizním experimentu režisérky Jitky Němcové s názvem Taneční zábava v roce 1990. V něm byla během uvádění hlavního večerního programu hlasatelka Marie Tomsová přepadena ozbrojenım šílencem a s pistolí u hlavy držena jako rukojmí. Diváci neměli tušení, že jde o fikci a Vladimíra Marka v roli teroristy si tak zapamatovali.

RIP Vladimír Marek. Takhle jsem ho kdysi viděl poprvı a byla to hrozná pecka. Všichni jsme to tenkrát sežrali i s navijákem. https://t.co/t1wlnsXj1N

30. července 2021 v 7:48, příspěvek archivován: 30. července 2021 v 8:29

Herec byl otevřenı, vstřícnı a tím se stal nezapomenutelnım pro každého, s kım se kdy setkal.

„Neskutočne ma mrzí, že tak krásny a citlivı Človek ako Ty, si musel toľko pretrpieť. Hlavne ako Ti divadlo chıbalo. Vravel si mi, ako sa Ti nepáči číslo 70. Nemusel si to mysleť až tak doslovne. Blbıch 6 dní. Toho sľúbeného Jamesona si dám zatiaľ sám,” napsal na Facebook hercův přítel Yves-Paul Kozaque.

Jan Přeučil, Sabina Králová a Vladimír Marek v pohádce Zlaté hejno (1994)
6 fotografií

„R.I.P. Vzpomínám Vladimire na ty noci, kdy ty ani já jsme nemohli spát a psali jsme si o tom, jak je život někdy na hovno...Tys nakonec usnul a já čuměl dál. Sbohem!“ vzpomíná hercův kamarád Milan Enčev na Facebooku.