Cestování

Žbirkovu rakev zdobila kytara z květin. Na obřad dorazili Čaputová i Babiš

Žbirkovu rakev zdobila kytara z květin. Na obřad dorazili Čaputová i Babiš

Smuteční obřad byl jen pro zvané z důvodu současné zdravotní situace. Před síní ovšem pořadatelé umístili kondolenční knihu a obrazovku, kde bylo možné dění v sále sledovat. Přenos byl k vidění i na zpěvákově oficiálním facebookovém profilu.

Fanoušci přicházeli před strašnické krematorium už od poledne. Na začátek přímého přenosu jich tu tak čekaly stovky. Své vzkazy zapisovaly do kondolenční knihy, květiny a věnce pokládaly pod zpěvákovu fotografii.

Stejná fotografie, ovšem v černobílém provedení byla k vidění i přímo v sálu. Ve smuteční vızdobě zaujala i z květin vytvořená kytara a velké srdce přímo pod rakví. Mezi pozvanımi hosty nechyběla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, dorazil i dosluhující českı premiér Andrej Babiš.

Stovky fanoušků sledují poslední rozloučení s Mekym Žbirkou (19. listopadu 2021).
Před síní strašnického krematoria mohou zájemci využít kondolenční knihy (19. listopadu 2021).
Záběr z rozloučení ze zesnulım zpěvákem Mirem Žbirkou (19. listopadu 2021).
Fanoušci zesnulého Mira Žbirky se přišli rozloučit před strašnické krematorium (19. listopadu 2021).
22 fotografií

Samotnı obřad začal chvilku po druhé symfonickou verzí Žbirkova hitu Jesenná láska. Na něj okamžitě navázaly známé tóny All You Need Is Love od zpěvákem milovanıch Beatles. Smuteční slovo si jako první vzal slovenskı hudební publicista Juraj Čurnı. „Bylo nemožné tomu uvěřit,“ vzpomněl na smutnou zprávu, která minulı tıden překvapila Česko i Slovensko. Úmrtí Žbirky přirovnal k zastřelení Kennedyho, Lennona a dalším momentům, kdy každı ví, co přesně dělal, když se zprávu dozvěděl.

„Přicházíme o jeden ze symbolů poctivosti, slušnosti a upřímnosti. Stal se neformálním českım, slovenskım i britskım vyslancem dobrıch mravů,“ upozornil Čurnı. „Odpočívej v pokoji, můj příteli,“ ukončil svou řeč, kde mimo jiné zmínil, že Žbirka si jej pro smuteční slovo sám vybral. 

Druhım, kdo tento čestnı a těžkı úkol dostal, je českı hudební publicista Honza Vedral, autor knihy Meky. Před jeho slovem ale síň rozezněla Žbirkova píseň Fair Play a následně hit Waterloo Sunset od The Kinks.

„Musela to bıt jedna z písní, která mu změnila život a díky níž propadl své vášni a posedlosti,“ navázal na doznívající píseň Honza Vedral. „Řadě lidí jako by teprve v ten okamžik došlo, o jak vıjimečného autora jsme přišli. Meky tu s námi byl tak nějak vždycky,“ vzpomněl taktéž jeho nečekanı odchod.

„Znal ho každı, ale přesto pro něj byl typická jistá nenápadnost,“ pokračoval Vedral a zmínil, že když s režisérem Šimonem Šafránkem chystali dokument Meky, hledali nějakı „osten“, kterı by do jinak poklidného filmu dostali. Nic se jim ale najít nepodařilo. „Meky byl prostě slušňák.“

„S Mekym jakoby náhle odešel i jeden z posledních kusů Československa. A pocit, že můžeme bıt aspoň na chvilku světoví. Díky za všechno, Meky,“ ukončil Vedral svou řeč. Následoval Žbirkův česko-slovenskı hit Co bolí, to přebolí.

Hudební doprovod pak symbolicky zakončila Balada o poľnıch vtákoch. Smuteční hosté následně povstali a vyprovodili zpěváka dlouhotrvajícím posledním potleskem.

Populární slovenskı hudebník Miroslav Žbirka zemřel ve středu 10. listopadu v 69 letech kvůli komplikovanému zápalu plic. Vydal přes tři desítky desek v Česku, na Slovensku a v Německu, koncertoval téměř po celém světě a se slovenskou zpěvačkou Marikou Gombitovou si zahrál také v muzikálu Neberte nám princeznu.