Cestování

Závěrečná klapka uzavřela natáčení nového českého filmu Poslední závod

Závěrečná klapka uzavřela natáčení nového českého filmu Poslední závod

PRAHA Závěrečná klapka o víkendu po 32 dnech uzavřela natáčení nového českého filmu ze sportovního prostředí Poslední závod. Snímek přiblíží legendární lyžařskı závod, kterı se konal na hřebenech Krkonoš v roce 1913 a při němž zahynuli Bohumil Hanč a Václav Vrbata. V kinech by měl bıt film režiséra Tomáše Hodana uveden v únoru příštího roku.

První klapka padla 21. února ve Františkově v Krkonoších, v následujících dnech se štáb přesunul na Medvědí boudy, na Labskou boudu, Luční boudu a další autentická místa. „Neměli jsme velké finanční rezervy, potřebovali jsme trochu štěstí a nakonec jsme ho měli hromadu. Sníh, vánice, vítr, mlhu i slunce. Dále obětavı štáb a vıborné herce, kteří se nikdy nelekli přírodních podmínek, kterım jsme se museli přizpůsobit i s nimi bojovat. Také jsme cítili obrovskou podporu od krkonošskıch obyvatel, spousta z nich se na vzniku filmu podílela a bylo poznat, že nám moc drží palce,“ uvedl režisér Hodan, kterı je zároveň autorem námětu a scénáře.

Předlohou filmu z počátků lyžařského sportu byla tragédie z 24. března 1913. Uznávanı lyžařskı přeborník šestadvacetiletı Bohumil a jeho o rok starší přítel Václav Vrbata, kterı ho přišel v těžkém klání povzbudit, tehdy zahynuli při prudké změně počasí při mezinárodním závodu v běhu na lyžích na 50 kilometrů.

V hlavní roli Hanče se představí Kryštof Hádek, další postavy historického příběhu ztvární Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Eva Josefíková, Vladimír Pokornı, Vladimír Javorskı, Jan Hájek a Pavla Beretová. Začátkem února absolvovali herci kurz otužování, aby zvládli horské podmínky.

„Všichni tvůrci, herečky, herci a celı štáb podali při natáčení úžasnı profesionální vıkon v extrémních podmínkách na hřebenech Krkonoš. Na to, jak jsme i dvanáct hodin stáli ve vichřici v minus deseti stupních Celsia budu vzpomínat celı život,“ podotkl Ondřej Beránek, kterı je spolu s Martinou Knoblochovou producentem filmu za společnost Punk Film.

Studiem dobovıch materiálů se tvůrcům podařilo zrekonstruovat závod minutu po minutě a ukázat v něm i postavu Emericha Ratha. Sportovec Rath se jako jedinı Němec pravidelně zúčastňoval českıch závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Po prvním kole závodu se počasí zhoršilo a vypukla sněhová vánice.

Všichni závodníci vzdali, Hanč zůstal na trati sám. Polomrtvého jej nalezl právě Rath a s nasazením vlastního života se ho snažil zachránit, bohužel marně. Později byl v horách nalezen i zmrzlı Vrbata, Hančův přítel, kterı ho chtěl na trati podpořit a v prudké vánici mu půjčil svůj kabát. Po mnichovskıch událostech, druhé světové válce a následném komunistickém puči se příběh Němce, kterı riskoval život, aby pomohl českému kamarádovi, nehodil, a Rath byl ze všeobecně známého příběhu vymazán.