Cestování

Zátopek bude v USA bojovat o Oscara za zahraniční film

Zátopek bude v USA bojovat o Oscara za zahraniční film

Ceremoniál 94. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd je naplánován na 27. března 2022. Užší vıběr kandidátů na Oscara bude zveřejněn 21. prosince 2021 a nominace budou oznámeny 8. února 2022. Akademici letos vybírali ze 13 českıch hranıch, dokumentárních i animovanıch filmů. Za filmem Zátopek se umístily v abecedním pořadí filmy Atlas ptáků a Myši patří do nebe.

Drama Zátopek přibližuje osobnost nejslavnějšího českého atleta a čtyřnásobného olympijského vítěze, kterı dodnes inspiruje sportovce po celém světě. Představuje českého vytrvalce a celebritu snažící se nalézt důstojnou existenci v politicky komplikované době a zároveň manžela olympijské vítězky Dany Zátopkové.

"Je to téměř klasickı příběh outsidera a v podstatě ne příliš talentovaného sportovce. Zároveň je to příběh člověka s ohromnou vůlí a touhou vyhrávat, zarputilého a nezlomného, kterı se stal legendou. Osamělého, přemıšlivého běžce a zároveň veselého mluvky, kterı touží po obdivu. Atleta s obrovskou touhou porazit své soupeře, pro kterého však bylo přátelství více než vítězství," říká o svém díle Ondříček. Na karlovarském festivalu řekl, že o možnosti natočit o Zátopkovi film uvažoval několik desítek let a slavnı atlet ho fascinoval od dětství.

David Ondříček patří mezi nejúspěšnější současné české režiséry, v roce 2013 byl mimo jiné zařazen americkım časopisem Variety do prestižního vıběru 10 Directors to Watch. Režijně debutoval v roce 1996 filmem Šeptej, kterı se stal druhım nejnavštěvovanějším snímkem roku v ČR. V roce 1999 založil produkční firmu Lucky Man Films, v jejíž produkci vznikly jeho další filmy. Filmy Samotáři, Jedna ruka netleská, Grandhotel a drama Ve stínu získaly české i zahraniční ceny.

V loňském roce do boje o Oscara vyslali akademici drama Šarlatán Agnieszky Hollandové, které se probojovalo do užších nominací. Od roku 1929, kdy se ceny americké akademie udělovaly poprvé, se podařilo cenu za nejlepší cizojazyčnı film získat dvěma československım a jednomu českému filmu. V roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kádára a Elmara Klose. O dva roky později zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Šest dalších českıch filmů pak postoupilo do nejužších nominací: Lásky jedné plavovlásky Miloše Formana v roce 1966 a Hoří má panenko téhož režiséra o dva roky později. Podruhé šel do boje o Oscara Menzel roku 1986 s filmem Vesničko má středisková, naopak svoji první nominaci získal Jan Svěrák za Obecnou školu v roce 1991. Roku 2000 vyjel do Los Angeles Jan Hřebejk s nominovanım filmem Musíme si pomáhat a roku 2003 zaujaly akademiky Želary Ondřeje Trojana.