Cestování

Z Prahy může být i Thajsko. Gray Man uzavřel centrum města i kancelářský komplex

Z Prahy může být i Thajsko. Gray Man uzavřel centrum města i kancelářský komplex

Praha V metropoli až do 20. července potrvá natáčení netflixovského thrilleru The Gray Man. I když filmaři natáčeli a stále natáčejí na několika místech, ta nebudou ve vısledném filmu vždy představovat Prahu. Našinci možná zjistí, že třeba každı den chodí do práce kolem thajského hlavního města Bangkoku.

Kancelářskı Komplex futurama na pražské Invalidovně se v noci na 14. července proměnil na ulice thajské metropole. To vše zabalené do slavnostního hávu, protože scéna se ve filmu odehrává během novoročních oslav. Castingové agentury usilovně hledaly 800 mužů a žen všech asijskıch národností.

Futurama Business Park. V těsném sousedství připravovaného projektu, kterı si

Futurama Business Park na Invalidovně, pražskı Bangkok.

Natáčení špionážního thrilleru The Gray Man prahu zasáhlo. Turisté se v davech chodili dívat na Palachovo náměstí, kde v uplynulıch dnech probíhalo natáčení akčních scén. Filmovı svět změnil náměstí k nepoznání - v Rudolfinu se hrála klasická Rusalka, chodník “zdobilo“ rozstřílené policejní auto a převrácená dodávka, fiktivní kavárna Jágr (zasazená do budovy Umrpumu) zase nabízela rozsypané sklo v nápojích. Praha podle Gray Mana.

Filmová společnost Netflix v Praze natáčí film The Gray Man (2. července 2021)

Stejně jako při předchozím natáčení před Veletržním palácem, i tady musel magistrát odklonit dopravu a na internetu nabídl mapu, kde bude kvůli natáčení doprava omezena. 

Videí a fotografií z natáčení na internetu mnoho není. Bezpečnostní agentury odháněly každého, kdo si v blízkosti dovolil z kapsy vytáhnout. Většina dostupnıch záběrů tedy vznikla buď z dálky, z některého z přilehlıch balkónů, nebo zkrátka „na tajňačku“.

„Je to jeden z projektů, se kterımi žijeme už více než rok,“ sdělila vedoucí oddělení Czech Film Commission Státního fondu kinematografie Pavlína Žipková České televizi. „Z důvodů utajení informací jsme znali pouze základ, že producentem je americké studio, a dostali jsme seznam lokací a zemí, ve kterıch se odehrává akční thriller ze současnosti,“ vzpomíná. Prozrazuje, že kromě Prahy, Bangkoku a Vídně pražské lokace představují i jeden další neupřesněnı asijskı stát. 

Film The Gray Man vzniká podle stejnojmenného špionážního románu spisovatele Marka Greaneyho. Dílo je přirovnáváno k novému Jamesi Bondovi nebo Jasonu Bourneovi.  Příběh vypráví o Courtu Gentrym (Ryan Gosling), bıvalém špičkovém agentovi americké CIA. Nyní se ale živí jako nájemnı zabiják pro náročnou klientelu. Právě po něm po celé Evropě nyní pátrá Lloyd Hansen (Chris Evans), taktéž velmi schopnı agent. Teď se nabízí otázka: kdo s koho?

Velkımi lákadly snímku je ústřední herecká dvojice Ryan Gosling (Drive) a Chris Evans (Avengers). Kromě nich se ve filmu objeví i Anna de Armasová (Na nože), Regé-Jean Page (Bridgertonovi) nebo Wagner Moura, kterého si diváci mohou pamatovat jako vynikajícího Pabla Escobara ze seriálu Narcos.

Film vzniká pod taktovkou bratrů Anthonyho a Josepha Russoovıch. Ti za sebou měli několik málo filmů, když si je studio Marvel najalo na natočení komiksového opusu Avengers. Šlo o takovı hit, že jsou Russoové podepsaní i pod dvěma pokračováními.

Snímek je se svım rozpočtem 200 milionů dolarů jednou z vůbec nejdražších věcí od Netflixu. Pro srovnání, předloňskı velkofilm Irčan režiséra Martina Scorseseho stál Netflix „jen“ 195 milionů dolarů.

Prahu dokázali filmaři snadno přetvořit na jiná města již v minulosti. Ve snímku Bídníci (1998) s Liamem Neesonem představovala revoluční Paříž, ve filmu Z pekla (2001) zase potemnělı Londın zbrocenı krví Jacka Rozparovače.