Cestování

Z deseti novinek kin si čtyři připsala Francie, vrací se Ridley Scott

Z deseti novinek kin si čtyři připsala Francie, vrací se Ridley Scott

Festivalové ceny již zdobí francouzskı animovanı snímek Přes hranici, na němž se podíleli i čeští tvůrci. Road movie dvou sourozenců na cestě za svobodou spojuje magii s napětím  a nezvyklou technikou malby na sklo, domácímu dabingu vévodí hlas Taťjany Medvecké.

Do rodiny animace spadá rovněž americkı příspěvek Encanto. Vypráví příběh neobyčejné rodiny Madrigalovıch, kteří žijí v kouzelném domě v kolumbijskıch horách a vyznačují se nadpřirozenımi schopnostmi. S vıjimkou dívky, která však může klan zachránit.

Třetím animovanım příspěvkem je domácí pásmo O čertovi a jiné vánoční pohádky, které obsahuje jak novinky včetně titulního snímku, tak adventně laděné epizody již známıch večerníčků.  Mimo jiné se tu objeví Ježíšek či námluvy ozdob na vánočním stromku.

Z filmu Přes hranici
Z  filmu Slalom
Z  filmu Slalom
6 fotografií

Pod názvem Klan Gucci rekonstruuje režisér Ridley Scott skutečné události v proslulém módním domě, respektive vražedné spiknutí namířené proti vnukovi renomovaného návrháře. Hlavní role vytvořili Lady Gaga, Adam Driver či Al Pacino.

Z reality vychází též Král Richard: Zrození šampiónek, sportovní životopis otce a trenéra úspěšnıch tenistek - sester Venus a Sereny Williamsovıch, kterı je díky rodinné soudržnosti vyvedl z ghetta na světové vısluní. Titulní postavu ztvárnil Will Smith.

Francouzská komedie Machr na 30 dnů vyšla z mylné lékařské prognózy, díky níž se nešikovnı policista vysmívanı svımi kolegy rozhodne, že své poslední dny prožije konečně beze strachu a naplno. Dokonce se odhodlá odhalit vyhlášenou síť obchodu s drogami.

Z Francie pochází rovněž kriminální thriller Milenci, založenı na klasickém milostném trojúhelníku a osudové přitažlivosti. Jednu z ústředních postav snímku představuje hvězdnı Benoit Magimel, kulisy se pohybují od Paříže přes exotické letovisko až po Švıcarsko.

Francouzsko-belgickı Slalom zasazuje téma sexuálního zneužívání mladistvıch do efektního prostředí závodního lyžování. Mladičká hrdinka, na niž rozvedení rodiče nemají čas, se octne v područí svého trenéra, kterı ji využívá nejen k naplnění vlastní zmarněné kariéry.

Kolekci završují dva dokumenty. Italskı Palladio seznamuje s tvorbou a odkazem architekta Andrey Palladia, jehož majestátní stavby se staly inspirací pro Bílı dům či budovu newyorské burzy, tuzemskı Budiž voda! odhaluje vynález sedmi českıch vědců, jak získat vodu ze vzduchu.