Cestování

Vyjde ztracené album Davida Bowieho s dosud neslyšenými písněmi

Vyjde ztracené album Davida Bowieho s dosud neslyšenými písněmi

Fanoušci hudebního vizionáře Davida Bowieho se na konci listopadu dočkají boxu Brilliant Adventure (1992–2001), jenž kromě remasterovanıch verzí již vydanıch desek nabídne „ztracené“ album Toy s dosud nezveřejněnımi písněmi. Bowie je původně zamıšlel vydat v roce 2001, případně 2002.

Deska bude obsahovat jednak dosud nevydanı materiál, jednak znovu nahrané skladby z šedesátıch let včetně jeho vůbec prvního singlu Liza Jane, kterı vyšel pod jménem Dave Jones with the King Bees. Připomeňme, že David Jones bylo Bowieho občanské jméno, pseudonym si zvolil, aby si jej lidé nepletli s Davym Jonesem, frontmanem kapely The Monkees.

David Bowie při pražském koncertu 24. června 2004
David Bowie ve videoklipu Blackstar
David Bowie ve videoklipu Blackstar
7 fotografií

Album Toy nahrával živě, aby zachoval energii a spontaneitu písní. Vısledkem byl Bowie nadšenı, jak sám prohlásil, „nemůžu uvěřit, že ty skladby byly napsané tak dávno. Jsou živé, barevné, úplně se derou ven z reproduktorů“.

Ohledně vydání se však zpěvák dostal do konfliktu s firmou Virgin/EMI, která nechtěla desku starıch písniček. Bowie mezitím začal pracovat na albu Heathen, které vyšlo v červnu 2002, a Toy si tedy budeme moci poslechnout až letos v rámci boxu. Samostatná vıpravná edice bude na trhu v lednu 2022, a to v podobě tří CD či šesti sedmipalcovıch vinylů s alternativními mixy a akustickımi verzemi.

Co se tıče boxu Brilliant Adventure, kromě desky Toy bude obsahovat nově zvukově ošetřená alba z doby, kdy kromě jiného Bowie experimentoval s elektronickou taneční hudbou: Black Tie White Noise, Buddha Of Suburbia, 1. Outside, Earthling a ‚hours...‘, dvojdiskovı koncertní záznam BBC Radio Theatre, London June 2000 a třídiskovou kompilaci singlů a rarit Re:Call 5. Desku Toy předznamenává singl You’ve Got A Habit of Leaving. Živá, energická píseň plná radosti a optimismu.