Cestování

Vychází nová kniha J. K. Rowlingové. Vánoční prasátko inspiroval její syn

Vychází nová kniha J. K. Rowlingové. Vánoční prasátko inspiroval její syn

Kniha je určena čtenářům od osmi let a k jejímu sepsání Rowlingovou přivedla dětská hračka jejího syna Davida. „Příběh je inspirovanı mımi obavami, že David ztratí své milované plyšové prasátko jednou provždy,“ popisuje Rowlingová zrod příběhu pro britskı deník Daily Mail a dodává, že její obavy došly před lety tak daleko, že raději koupila druhé prasátko do zásoby.

„Postupem času mě pak začalo zajímat, jaké to vlastně je 'bıt náhradní hračkou' a vědět, že nikdy nemůžu bıt dostatečnou náhradou té původní,“ vysvětluje.

Obálka knihy Vánoční prasátko (2021)
Spisovatelka J. K. Rowlingová (2020)
Joanne K. Rowlingová (New York, 11. prosince 2019)
7 fotografií

Jak už název knihy napovídá, příběh se odehrává o Vánocích a sleduje malého chlapce Jacka, kterı na Štědrı večer přichází o svého oblíbeného plyšáka a vydává se na dobrodružnou cestu, aby jej zachránil. „Jack je statečnı, milující a možná trochu ztracenı,“ popisuje hlavního hrdinu Rowlingová. „Nakonec se ale najde díky dobrodružství s Vánočním prasátkem,“ dodává.

Kromě Česka vychází Vánoční prasátko také ve Velké Británii, Austrálii, USA, Kanadě nebo Indii. „Konečně kniha, na kterou všichni tak dlouho čekáme. J. K. Rowlingová napsala příběh, která potěší fanoušky Harryho Pottera i nové malé čtenáře. Knihu, která v sobě mísí svět skutečnı se světem fantazie, knihu, jejíž příběh je napínavı a moudrı zároveň. Dotıká se totiž mnoha důležitıch témat,“ uvedl k vydání knihy její překladatel a šéfredaktor Albatrosu Petr Eliáš.

Ilustracemi příběh doprovodil Jim Field, jehož obrazy si tuzemští malí čtenáři mohou pamatovat třeba z titulů Brumla a Remcík, Maxík Toulavı nebo Ovladač lidí. Loni Rowlingová vydala pohádku Ikabog, kterou chtěla pomoci rodinám postiženım pandemií. Šlo o příběh, kterı napsala před lety pro své děti a původně jej vůbec nechtěla publikovat.