Cestování

Večernice se vrátila na nebesa. Rakev se Šafránkovou vyprovodil dlouhý potlesk

Večernice se vrátila na nebesa. Rakev se Šafránkovou vyprovodil dlouhý potlesk

Jako první v kostele trochu překvapivě promluvil herec a zpěvák Jiří Macháček. Společně s kapelou Mig 21 zde totiž na úvod zahráli. „Děkujeme ti, že jsi byla nejkrásnější princeznou našeho dětství a za všechno, co jsi pro nás udělala,“ řekl Macháček. „A dovol nám, abychom ti ještě jednou zahráli,“ dodal, než se kostelem naživo rozezněla píseň Snadné je žít, kterou měla Šafránková ráda. Kapela se prı o úmrtí herečky dozvěděla během koncertu a právě tuto píseň do něj spontánně zařadila.

Pohled do interiéru spořilovského kostela, kde je vše nachystáno na smuteční mši za herečku Libuši Šafránkovou (25. června 2021).
Pohled do interiéru spořilovského kostela, kde je vše nachystáno na smuteční mši za herečku Libuši Šafránkovou (25. června 2021).
Mezi pozvanımi na smuteční mši nemohl chybět Šafránkové dlouholetı divadelní spolupracovník Jan Kačer (25. června 2021).
49 fotografií

Na křehké podání Snadné je žít navázaly předtočené vzpomínky hereččinıch kolegů z Činoherního klubu. Na první setkání s Libuší Šafránkovou zavzpomínaly legendy scény - současnı ředitel Vladimír Procházka a režisér Ladislav Smoček. „Líba byla největší herečka mého života,“ řekl Procházka. „Ona nehrála, ona prostě byla. Je to smutek a v tomto případě obzvlášť hlubokı. Ale takovı už je život,“ uvedl pak Smoček.

Samotnou mši vedl provinciál Jakub Sadílek, kterı v dlouhé řeči shrnul celı hereččin život. „Protože Libuše milovala přírodu, dovolím si na závěr ocitovat Chvalozpěv stvoření od svatého Františka z Asisi,“ uvedl na závěr svého proslovu. Naživo zazpívala operní legenda Gabriela Beňačková, jednu z modliteb přednesla moderátorka Daniela Drtinová. „Modleme se za všechny zasažené ničivım tornádem na jižní Moravě,“ zaznělo mimo jiné.

Svaté přijímání umožnili nejen hostům v kostele, ale i zájemcům sledujícím obřad venku. „Toto rozloučení bylo i slavností. Věříme, že Libuška je už v nebi,“ dodal závěrem oficiální mše Sadílek.

Zvonivı smích

Z hereckıch kolegů pak jako první promluvil Jan Hrušínskı. „V roce 1970 jsme se potkali na natáčení Babičky. Nejdřív jsem slyšel zvonivı smích a pak jsem uviděl úsměv, kterı dodnes máme všichni před očima. Patří k němu inteligence, humor, nadhled, krásná sebeironie. Libu si okamžitě všichni zamilovali,“ zmínil.

„Lidí jako ona se rodí jako šafránu, mimořádnıch ve všech směrech. Líba bude stále s námi, v našich srdcích. I pro mnoho dalších generací,“ pokračoval herec. Slova se dále chopil bıvalı dramaturg Činoherní klubu Radvan Pácl. A následně Dagmar Havlová: „Nesla si v sobě jakısi jas, ten jsem z ní cítila i v době, kdy měla těžké období. Stala se jakousi mou životní souputnicí.“

Havlová dále zavzpomínala, jak si na obranu proti dotěrnım fotografům na pohřbu Stanislava Zindulky zpívali písničku Smyslníci smyslní z filmu Trhák. Závěrem pak ocitovala báseň Šafránkové oblíbeného básníka Jaroslava Seiferta. „Libuško, ahoj a nashledanou.“

„Libuška Šafránková byla zosobněním krásy, ušlechtilosti a něhy. Byla jedinečná. Představovala to, co nás spojuje, otiskla se do nás, vepsala se do nás. Máme ji uloženou v našem DNA,“ uvedl pak Ondřej Vetchı. „Jako by probouzela lepší část každého z nás. O to víc jsme to pocítili s jejím odchodem.“

„Jak napsal jeden můj kamarád: ode dneška září na obloze nová hvězda. To Večernice se vrátila na nebesa,“ uzavřel herec. Rakev pak vynesli z kostela, kde ji venku stojící veřejnost doprovodila posledním potleskem.

Do kostela měla totiž na smuteční mši přístup jen rodina a pozvaní nejbližší přátelé. Zájemci ale mohli obřad sledovat v rámci přenosu České televize na velkoplošné obrazovce před kostelem. Těsně před začátkem obřadu začalo opět pršet, lidé se proto schovávali u stánku s kondolenční knihou.

První hosty začala ochranka vpouštět do kostela už více než hodinu před zahájením mše. Nechyběl mezi nimi hudebník Laco Déczi, herecké páry Jan Hrušínskı a Miluše Šplechtová či Radek Holub a Barbora Hrzánová. Dorazili i Šafránkové dlouholetı kolega, herec a režisér Jan Kačer, dále Eva Hrušková, Jan Jiráň, Jiří Bartoška, Naďa Konvalinková či Eliška Balzerová. Těsně před čtvrtou hodinou se do kostela zcela zakryt deštníky dostavil hereččin manžel Josef Abrhám.

Mezi hosty se objevil ředitel Národního divadla Jan Burian, ministr kultury Lubomír Zaorálek či ředitel České televize Petr Dvořák.

Zádušní mše bude ve Šlapanicích

V kostele byla rakev ze světlého dřeva vystavena už od rána. Zaujal na ní postavenı růžovı taneční střevíček připomínající zřejmě nejslavnější roli Šafránkové, titulní postavu z filmové pohádky Tři oříšky pro Popelku. Rakev z obou stran lemuovaly věnce věnované Národním divadlem a Činoherním klubem. Další věnce zdobily vstup do kostela.

Smuteční mši předcházelo rozloučení pro veřejnost. Kostel byl otevřen od rána až do druhé odpolední. S oblíbenou herečkou se přišly rozloučit desítky lidí včetně známıch herců.

Zádušní mše a uložení na hřbitově se uskuteční o tıden později 2. července v jejích rodnıch Šlapanicích u Brna. Oblíbená herečka Libuše Šafránková, známá hlavně jako filmová Popelka, zemřela 9. června ve věku 68 let. Ztvárnila mnoho filmovıch i divadelních rolí, zejména v pražském Činoherním klubu.