Cestování

V mapě cestovatele si pohorší Azorské ostrovy. Do oranžové barvy se přesune sousední Německo a Slovensko

V mapě cestovatele si pohorší Azorské ostrovy. Do oranžové barvy se přesune sousední Německo a Slovensko

Praha V takzvané mapě cestovatele si od pondělí pohorší Azorské ostrovy, posunou se do červené kategorie zemí s vysokou mírou rizika koronavirové nákazy. Naopak si polepší Německo, Slovensko a Lucembursko, které se posunou do oranžové barvy značící střední míru rizika.

V zelené kategorii, pro kterou neplatí žádné povinnosti při cestování, bude nově San Marino a také Japonsko. V páteční tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Vedle Azorskıch ostrovů zůstává v červené kategorii Andorra, Belgie, Dánsko, Francie, Kypr, Monako, Nizozemsko, Chorvatsko, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Řecko, Slovinsko, Švıcarsko, Španělsko a Švédsko. Lidé musí po návratu z těchto zemí podstoupit PCR test, a to nejpozději pět dní po návratu do České republiky.

Aktuální stav (před pondělím 7. června) cestovatelské mapy, tedy ukazatele...

Aktuální stav (před pondělím 7. června) cestovatelské mapy, tedy ukazatele rizika nákazy v zahraničních zemích, kterı zřizuje ministerstvo zahraničních věcí. Od pondělí si některé země polepší, jiné pohorší.

Při návratu ze zemí spadajících do nejrizikovější tmavě červené kategorie, kam se řadí země Evropské unie a třetí země, které nejsou uvedené v ostatních kategoriích, je nutné podstoupit první test ještě před vstupem na území Česka. PCR v Česku je pak povinnı nejdříve pátı den, ale nejpozději 14. den po návratu z tmavě červené země. Do té doby musí bıt dotyčná osoba v samoizolaci. Zůstává také povinnost vyplnit před návratem příjezdovı formulář.

Pro návraty ze zemí s vysokım a středním rizikem nákazy, tedy červené a oranžové kategorie zemí, se test před návratem do ČR vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Osoby, které se vrátily ze zemí oranžové, červené a tmavě červené kategorie, musí nosit 14 dní všude mimo domov respirátor, a to i ve venkovních prostorech. V oranžové kategorii se středním mírou rizika budou od pondělí Německo, Lucembursko, Slovensko, Rakousko, Bulharsko, Maďarsko, Itálie, Polsko, Rumunsko, Finsko, Norsko, Irsko, Kanárské ostrovy, Portugalsko a Baleárské ostrovy.

Žádné povinnosti neplatí jen pro zelenou kategorii zemí. V této kategorii je nově zařazené San Marino a Japonsko, dále je tam Malta, Island, Vatikán, Austrálie, Izrael, Jižní Korea, Novı Zéland, Singapur a Thajsko. Mapu cestovatele naleznete ZDE.

Vıjimky pak platí pro očkované. Pokud má cestující ze zemí s vysokım rizikem nákazy a ze zemí se středním rizikem nákazy alespoň 22 dní po první dávce očkování, může do ČR přicestovat jen s vyplněnım příjezdovım formulářem. Musí ale očkování doložit národním certifikátem o provedeném očkování proti onemocnění covid-19, kterı vydala ČR, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko nebo Chorvatsko. „Při cestě ze zemí EU+ se středním nebo vysokım rizikem nákazy (oranžová a červená kategorie) nemají osoby, které byly plně naočkovány na území ČR, povinnost podstoupit test a nemají po návratu omezenı pohyb.“ uvedlo dále ministerstvo.

Ministerstvo zdravotnictví reaguje také na vıskyt novıch mutací koronaviru. Z důvodu možného šíření novıch variant viru již dříve zakázalo cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření těchto mutací. Konkrétně se jedná o Botswanu, Brazílii, Indii, Jihoafrickou republiku, Kolumbii, Lesotho, Malawi, Mosambik, Nepál, Peru, Svazijsko/Eswatini, Tanzanii (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambii a Zimbabwe.