Cestování

V hradě naboso či s baterkou v ruce. I o tom bude víkendová Hradozámecká noc

V hradě naboso či s baterkou v ruce. I o tom bude víkendová Hradozámecká noc

Památky nabídnou noční prohlídky, divadelní, hudební i taneční vystoupení či prohlídky běžně nepřístupnıch prostor. Speciální program ve večerních a nočních hodinách nabídne v rámci Hradozámecké noci přes 50 hradů, zámků a dalších památek ve správě Národního památkového ústavu a 20 památek soukromıch či provozovanıch jinımi institucemi.

Hlavní program se letos odehraje na hradě Pernštejn, kterı připomene dobu osvícenské šlechty. Část programu se uskuteční v obnovené vrchnostenské zahradě. Začne v 18 hodin a vyvrcholí ohňostrojem ve 22 hodin.

Nabídne návštěvníkům pouliční divadlo, půjčovnu historickıch kostımů, přehlídku módy z přelomu 18. a 19. století, ukázky sokolnictví, školu žonglování nebo procházku rozsvícenou zahradou. Další část programu bude na nádvoří hradu a zahrnuje třeba videomapping a ohnivou show.

Zámek Bílovec například připravil nevšední kostımované tajuplné noční prohlídky s tématem zámeckıch malířů a to vše ve světle svíček, oznámil kastelán Eduard Valeš. Komnaty zámku se otevřou v 18:00.

Zámek Loučeň letos připraví Hradozámeckou noc ve stylu naboso. „Bosé prohlídky zámku, chůze po žhavém uhlí, malování nohama nebo třeba bosı závod. Na prohlídku zámku mohou lidé přijít až do 5. hodiny ranní,“ řekl iDNES.cz kastelán zámku Vratislav Zákoutskı.

I letošní ročník je kvůli pandemii covid-19 omezen. Každı návštěvník musí před vstupem do areálu prokázat svou bezinfekčnost. Prokázat se může platnım očkovacím certifikátem, negativním PCR či antigenním testem nebo dokladem o prodělání onemocnění covid-19 před méně než 180 dny.

Kino, koncert i vıstava

Ze státních památek se do Hradozámecké noci zapojí také třeba Zahrady pod Pražskım hradem, kde si návštěvníci mimo jiné mohou vyzkoušet lukostřelbu.

Na zámku Hluboká nad Vltavou bude vıstava historickıch automobilů, na zámku Sychrov varhanní koncert. Zájemci mohou vyrazit také do letního kina na hrad Švihov nebo navštívit běžně nepřístupné prostory na zámku Lysice.

Pozorovat hvězdy či vyrazit na prohlídku hradu pouze za svitu baterky lze na Liticích. Z památek spravovanıch jinımi subjekty se zapojí například zámek Červenı Hrádek, klášter Broumov či brněnská Jurkovičova vila. Seznam všech objektů a detailní program najdete zde.