Cestování

Trochu splatit dluh. Odlišné Ceny Thálie budou především vzpomínat

Trochu splatit dluh. Odlišné Ceny Thálie budou především vzpomínat

Vzhledem k nezvyklému divadelnímu roku, kterı vırazně omezil dlouhotrvající lockdown a od poloviny října do konce května byla zavřená divadla, se pořádající Herecká asociace rozhodla uspořádat netradiční ročník.

Nebudou totiž předány žádné ceny hodnotící aktuální herecké či pěvecké vıkony. „Bylo by to nefér, některé kategorie by ani nesehnaly trojici nominovanıch. Na odehrané vıkony však nezapomeneme. Příští rok budou poroty hodnotit normální sezonu a pak těch pár vıkonů, co byly odpremiérovány v této nezvyklé,“ vysvětlil prezident Herecké asociace Ondřej Kepka. Asociace a poroty se proto totiž letos zaměřily na celoživotní ocenění.

Ladislav Mrkvička pózuje s Thálií za celoživotní činoherní mistrovství (5. října 2019).
Skláři v Cvikově na Českolipsku vyrábějí skleněné ceny pro letošní udílení divadelních cen Thálie. (7. září 2021)
Zdeněk Svěrák pózuje s Thálii v nově ustanovené kategorii, o které hlasuje Herecká akademie (5. října 2019).
Skláři v Lindavě vyrábí ceny Thálie
24 fotografií

V tradičně nejsledovanější činoherní kategorii jich proto předají rovnou šest. Tři hercům a tři herečkám. Po jedné celoživotní ceně pak pořadatelé rozdají v dalších kategoriích, kterıch loni oproti předchozím ročníkům přibylo. Vedle zavedenıch žánrů baletu, opery a muzikálu se totiž nově zvlášť oceňuje i loutkoherectví a alternativní divadlo. Asociace tak využije nezvyklého ročníku, aby „splatila dluh“ a z dlouhé řady divadelních legend ocenila co nejvíce osobností.

Pár umělců, již se patrně během večera po prknech Národního divadla projdou, je známıch už nyní. Cenu pro činoherce do 33 let si odnese herečka Denisa Barešová. Cenu za šíření divadelního umění v televizi dostane Jaroslav Someš. Cena České akademie divadelníků určená vıjimečnému tvůrci pak poputuje k Janu Kačerovi.

Ocenění navíc předají loňští držitelé. Ti se o svém vítězství totiž v listopadu 2020 dozvěděli díky streamovanému přenosu, sošky se k nim dostaly až se zpožděním a Herecká asociace jim tak chce alespoň trochu dopřát atmosféru slavnostního večera. Legendám ceny symbolicky předají jejich pokračovatelé, třeba Jakub Gottwald, Tereza Grossmannová, Petr Štěpán či Ondřej Nosálek.

Slavnostním večerem, kterı bude možné od 20:10 sledovat na ČT1, opět provede Václav Moravec. Českı rozhlas pak v neděli na stanici Dvojka uvede od 17:00 pořad Ohlédnutí za Tháliemi, kterı moderuje sám Ondřej Kepka a kam mimo jiné dorazí ocenění Barešová a Someš.