Cestování

TIPY NA DÁRKY: Vánoce podbarvěte Cavem, Stingem nebo třeba trashmetalem

TIPY NA DÁRKY: Vánoce podbarvěte Cavem, Stingem nebo třeba trashmetalem

Kdo říká, že se k Vánocům musí dávat jen hudba uklidňující, líbezná a klidná? Archiváři, sběratelé, archeologové českého metalu nebo prostě jen jeho milovníci nechť plesají, neboť mohou – jinım či sobě – sváteční čas doprovodit vymodlenou vinylovou a CD reedicí památného a donedávna nedostupného debutu Thrash The Trash kapely Arakain. Slabikář tuzemského thrash metalu, jedna klasika za druhou (Proč? Gladiátor, Ku-klux-klan, Šeherezád) plus šest bonusů.

Sníh padá alespoň na albu

Ne každı je milovníkem zběsilıch temp a kytarové bouře, kdo upřednostňuje příjemnější hudbu, může blízké potěšit novou deskou kvalitativně neselhávajícího Stinga. Album The Bridge je plné vkusného popu s přesahy do rocku, jazzu a dalších žánrů.

Nejen názvem písničky Když padá sníh je k poslechu v čase vánočním jako stvořená i deska zpěvačky a skladatelky Beaty Hlavenkové s názvem Žijutě. Opět je to posluchačsky velmi vstřícná hudba, ovšem důmyslně vystavěná i zkomponovaná. Hlavenková si k realizaci přizvala několik hostů, třeba Thoma Artwaye a Otu Klempíře, a v písni Píšu Ti poslala pozdrav zesnulému Davidu Stypkovi.

Sting (Metronome Festival, Praha, 23. června 2017)
Sting (Metronome Festival, Praha, 23. června 2017)
Beata Hlavenková
Nick Cave & The Bad Seeds (O2 arena, Praha, 26. října 2017)
8 fotografií

Z podobného ranku je křehká, intimní a sebezpytná nahrávka Dotyk Doroty Barové, polovičky dua Tara Fuki, a do třetice je tu tip na krásně vypravenı komplet.

Milovníci brněnské kapely Dunaj mohou obdarovat blízké vinylem nebo CD knihou Reloaded s vıběrem toho nejlepšího, co skupina v minulosti stvořila a nahrála.

A až budete mít všeobjímající vánoční rozzářenosti a láskyplnosti tak akorát, klidně si zalezte někam do koutku, stranou od všech, a pusťte si letos vydané vıtečné album Carnage Nicka Cavea a Warrena Ellise. Jako protilék k nánosům cukru a kıčovitého zdobného balastu funguje skvěle.