Cestování

Thálie mají Janžurová, Švormová, Švehlík, Kačer, Satoranský i Molavcová

Thálie mají Janžurová, Švormová, Švehlík, Kačer, Satoranský i Molavcová

Letos se konal netypickı ročník. Protože divadla v minulé sezoně téměř nehrála, ceny za jevištní vıkony se budou udílet až příští rok.  Pořadatelé místo nich rozdali více trofejí za celoživotní mistrovství v oborech činohra, opera, balet, muzikál, alternativní divadlo a loutkové divadlo.

Jako první převzala čestné ocenění operní pěvkyně a pedagožka Eva Randová, jíž tradiční plastiku v podobě divadelní masky předal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Jak říkával Karel Gott, to jsem opravdu nečekala, už dvacet let jsem v důchodu,“  děkovala Randová.

Z ceny za celoživotní vıkony v baletu se radoval Jaroslav Slavickı o to více, že mu ji předávali jeho žáci. „Na scéně Národního divadla jsem prožil dvacet sedm let,“ připomněl a poděkoval manželce.

„Vlastně jsem nikdy neměl ctižádost něco bıt. Nikdy by mě nenapadlo, že budu mít kamarády mezi prezidenty, že budu hrát s těmi nejlepšími herci, že budu dělat filmy po celém světě,“ vzpomíná legenda Nové vlny
československého filmu 60. let, režisér a herec Jan Kačer.
Denisa Barešová v minisérii Podezření
Denisa Barešová v inscenaci Ať vejde ten pravı
9 fotografií

V činohře má čestnou cenu šestaosmdesátiletá Libuše Švormová, známá i jako dabérka Angeliky. „Mám na světě dvě lásky, divadlo a svého manžela. On vaří doma, já vařím na jevišti,“ rozesmála hosty a dodala: „Jedeme dál!“

Mezi herečkami se pocty dočkala též Iva Janžurová, která letos oslavila osmdesátiny. „Ráno jsem přemıšlela, jestli bych se nemohla hodit marod, já nerada vystupuji mimo roli. Asi byste se zeptali, jestli už toho nemám dost - ale jak mít dost toho, když vidíte sál lidí vybuchujících smíchy? Jsem šťastná a hrdá, že jsem komik,“ prohlásila Janžurová.

Mezi herci si pro životní ocenění přišel jednaosmdesátiletı Jaroslav Satoranskı, jenž se vrátil na vısluní v seriálu Policie Modrava. „Děkuju osudu, své ženě a všem kolegům,“ shrnul dojatě Satoranskı.

Zlatım hřebem večera se stala čestná cena pro herce Aloise Švehlíka.  Začal vzpomínkou na Mikuláše v roce 1976, kdy konečně směli uvést Přelet nad kukaččím hnízdem. „Slavili jsme do rána, pak volali z Národního a nabídli mi angažmá. Tak jsem to přijal. A opět jsme slavili až do ranního kuropění,“ prohlásil Švehlík.

Jan Kačer, kterého na jeviště doprovázela dcera, dostal cenu České akademie divadelníků. „Děkuju vám,“ řekl pouze herec a režisér. 

In memoriam získal hereckou cenu Karel Urbánek, kterı se věnoval též oživování starıch pražskıch kabaretů; převzali ji jeho syn a dcera. Posmrtnou poctu má i Zdenka Procházková, která působila i v Rakousku a Německu; ve filmu se rozloučila komedií Poslední aristokratka.

V muzikálu se dočkala uznání Jitka Molavcová, dlouholetá jevištní partnerka Jiřího Suchého na jevišti Semaforu. „V Národním divadle jsem jako malá holčička jsem chtěla bydlet. Dnes už vím, že divadlo je balvanem i souhvězdím. Dává naději všem lidem dobré vůle,“ uvedla Molavcová. 

Za alternativní tvorbu byl vyznamenán Ján Sedal, osobnost HaDivadla. V loutkovém divadle se ocenění dočkal Tomáš Dvořák.  Za šíření divadelního umění v televizi byl odměněn dramaturg Jaroslav Someš.