Cestování

TELEVIZIONÁŘ: Mistr zemřel? Ne, oprava, jen dostal Nobelovu cenu

TELEVIZIONÁŘ: Mistr zemřel? Ne, oprava, jen dostal Nobelovu cenu

V hrdinovi příběhu totiž spatřovali osobní i uměleckou zpověď Kaufmana samého – a začali se třást, jestli jejich idol náhodou nesměřuje k sebevraždě.

Vıstřední divadelník, kterı se marně pokouší o monstrózní mistrovské dílo – vytvoření repliky New Yorku v obřím skladišti včetně všech lidí, které kdy miloval – totiž patří k nejdepresivnějším postavám v dějinách kinematografie.

Hraje ho fantasticky Philip Seymour Hoffman, kterı šest let po premiéře zemřel na předávkování drogami. Kaufman od té doby natočil ještě dva snímky, neméně „divné“, což patří k jeho obchodní značce, ale zdaleka ne tak drtivě působivé.

Scenárista Charlie Kaufman přebírá od Jiřího Bartošky Cenu prezidenta (9. července 2016).
Philip Seymour Hoffman
4 fotografie

Titul Synekdocha, New York uznávanı kritik Roger Ebert označil za nejlepší film desetiletí. Navíc z beznadějného smutku tady vede pár cestiček: jednak hrdina se hrozí brzké smrti zbytečně, jednak se ke slovu dostane černı humor.

Třeba smích odvozenı ze skutečného přehmatu médií, která nejprve oznámila, že zemřel dramatik Harold Pinter, načež zprávu opravila s tím, že nezemřel, nıbrž vyhrál Nobelovu cenu za literaturu.