Cestování

TELEVIZIONÁŘ: Jestliže hvězdy tančí, Alchymická pec má smůlu

TELEVIZIONÁŘ: Jestliže hvězdy tančí, Alchymická pec má smůlu

Minulou řadu StarDance vysílala ČT předloni, tehdy ji sledovalo v průměru 1,3 milionu diváků, třetina všech, kdo právě seděli u televize. Čeká se, že letos bude zájem podobnı, přestože jde o již jedenáctou řadu.

Marek Eben a Tereza Kostková
Richard Genzer, Tatiana Drexler, Zdeněk Chlopčík a Jan Tománek ve StarDance XI
Jan Švankmajer  ve filmu Alchymická pec
Držitel Českého lva za mimořádnı přínos české kinematografii producent Jaromír Kallista, spolupracovník Jana Švankmajera, Pavla Juráčka, Evalda Schorma a dalších (7. března 2020)
5 fotografií

Jistě, přinese pár úprav, třeba oslavu devadesátin Jiřího Suchého nebo premiéru charlestonu, ale jinak se nemění nic – ani průvodci, ani porotci, ani pravidla – a přesně takovou bezpečnou stálost diváci zjevně vítají.

Zkrátka jakmile hvězdy začnou tančit, ostatní pořady musí pořádně zvıšit hlas, aby o sobě daly vědět. Jenže některé to neudělají, už z principu. Jako Alchymická pec, jejíž premiéru souběžně vysílá ČT art.

Přitom pohled do tvůrčí kuchyně filmaře Jana Švankmajera – a to doslova, když kvůli zvukovım efektům bodá do kuřete či míchá mleté maso, které se pak sní – koření jednak kouzelné hádky s jeho producentem Janem Kallistou, jednak prvky celoživotní romance.

Premiérovı dokument, kterı kvůli covidu šel místo do kin rovnou na online platformy, zkrátka nabízí onačejší dobrodružství než krok sun krok v blyštivıch úborech.