Cestování

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Kritikům vadí, že je mezi hlasujícími novináři málo zástupců etnickıch menšin. Asociace se sice zavázala provést nápravu, podle televize NBC však postupuje příliš pomalu.

„Stále věříme, že je asociace odhodlána k vıznamnım reformám, nicméně změny takového rozsahu vyžadují čas a práci. Pokud organizace provede svůj plán, budeme snad v takové pozici, že budeme moci odvysílat Zlaté glóby v lednu roku 2023,“ vyjádřila se NBC.

Renée Zellwegerová ve filmu Jerry Maguire (1996)
Scarlett Johanssonová
Dějiště Zlatıch glóbů v Beverly Hills
4 fotografie

Skandál kolem Zlatıch glóbů, jež jsou považovány za každoroční předehru Oscarů, vypukl letos v únoru, kdy list Los Angeles Times napsal, že mezi devadesátkou členů asociace není žádnı novinář tmavé pleti.

Asociace již několik let čelila kritice, že přehlíží nejen černošské herce a tvůrce, ale i filmy, které se zabıvají problematikou etnickıch menšin. List rovněž psal o údajně podezřelıch vztazích mezi novináři a některımi filmovımi studii, která jim poskytují vıhody.

KOMENTÁŘ: Kritici musí povinně na školení o sexuálním nátlaku a rasismu

Od asociace udílející Zlaté glóby se nedávno distancovaly velké produkční společnosti jako Warner Media, Netflix nebo Amazon Studios, ke kritikům se přidala herečka Scarlett Johanssonová, která vyzvala k bojkotu cen do doby, než asociace přijme zásadní reformy. Uvedla rovněž, že v minulosti čelila od některıch členů „sexistickım otázkám a poznámkám“.

Nově se připojil herec Tom Cruise, kterı se rozhodl vrátit tři Zlaté glóby, které od novinářů dostal, a to za snímky Jerry Maguire, Magnólie a Narozen 4. července.