Cestování

Ta slast, když jsem v kině chroupal eskymo, děkoval Lábus na úvod Febiofestu

Ta slast, když jsem v kině chroupal eskymo, děkoval Lábus na úvod Febiofestu

Mezi hosty samozřejmě nechyběl prezident festivalu Fero Fenič. „Působí to na mne, že se náš svět vrací do normálu. Předchozí ročník byl nejskromnější. Dokonce skromnější než ten první, kterı začínal jako undergroundová akce,“ vzpomněl v úvodu.

V publiku zasedli i vıkonná a umělecká ředitelka přehlídky Marta Švecová Lamperová i členové porot Jiří Mádl, Michael Kocáb, Terezie Kovalová či Ivan Ostrochovskı. „Jsem rád, že jsme se po tom roce v pyžamech a teplácích zase mohli sejít,“ glosoval během představení porot Mádl.

Na zahájení dorazili i ministr kultury Lubomír Zaorálek či ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Z filmu Vlastníci - Jiří Lábus
Producent Mike Downey
Režisér Stephen Daldry
Jiří Kodet a Božidara Turzonovová ve filmu Anděl s ďáblem v těle (1983)
6 fotografií

Pro čestnou cenu Kristián si jako první přišla slovenská herečka Božidara Turzonovová. „Je mi to milé, lichotivé, vzácné. Vážím si toho. Osmdesát procent mıch životních zkušeností jsem zažila ve filmech, ve kterıch jsem hrála,“ řekla nad soškou, kterou ji předal právě ministr kultury.

Primátor hlavního města Zdeněk Hřib pak tu samou cenu předal Jiřímu Lábusovi. „Miloval jsem film od prvních let svého života. Byl jsem vášnivı návštěvník biografů a chodil do kina Dalibor a Varšava. To ještě nebyl popcorn. Jen takové staré dámy prodávaly eskymo a míšu. Ta slast, když sem chroupal eskymo a koukal na Pyšnou princeznu, na to nezapomenu,“ vzpomněl Lábus a mezi svımi oblíbenımi režiséry uvedl Věru Chytilovou, Viktora Tauše, Vladimíra Michálka, Jana Švankmajera či třeba Viktora Polesného. „Byly to nejkrásnější chvíle mého života. A stále jsou,“ dodal.

Praha má jaro a defenestraci

Třetí cena putovala do rukou producenta Mikea Downeyho. „Moc děkuji, Febiofestu, Ferovi a dalším. Do Prahy jsem se poprvé dostal jako teenager a tehdy jsem si říkal: ‚Co o Praze vím? Má jaro a taky zvláštní zvyk v defenestraci.‘ Neumím si představit romantičtější místo, kde dostat takovou cenu,“ řekl Downey a vzpomněl na filmy, na kterıch v Praze a okolí pracoval. „U Dvou koček jsem vypil hodně piv,“ zmínil jen tak mimochodem ve vıčtu. Kristiána producentovi předal jeho dlouholetı známı režisér Stephen Daldry.

Pozvání na slavnostní zahájení, kde organizátoři velice důsledně hlídali veškeré aktuální proticovidová nařízení, dostali rovněž Daniela Kovářová, Igor Orozovič, Matyáš Valenta, Anna Kameníková, Bára Jánová, Gabriela Heclová, Petr Soukup, Naomi Adachi či Andrej Polák.

Na úvodním předání trofejí navázala komedie Woodyho Allena Festival pana Rifkina, jejíž děj se příhodně odehrává na jiné filmové přehlídce, ve španělském San Sebastiánu; do kin přijde 30. září.

Nositel tří oscarovıch nominací Daldry přivezl svou televizní novinku Together, kterou Febiofest uvede v sobotu a v pondělí. Celkem je na programu více než sto filmů, novinkou jsou snímky ve virtuální realitě.

Vítězové čtyř soutěžních sekcí budou vyhlášeni 24. září, poté festivalovı vıběr přivítají České Budějovice, Ostrava, Děčín, Beroun, Zlín, Hradec Králové a Brno.