Cestování

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Podle Dvořáka jsou u žánrovıch snímků záběry střelby přímo proti objektivu kamery vcelku běžné, ale vždy jim předchází pečlivá příprava, na níž se podílí nejen rekvizitář, ale hlavně specialista na zbraně. „Velké produkce si je najímají, odborníci mají i jinı typ pojištění,“ vysvětluje.

Z filmi Gangster Ka: Afričan
Záběry z předchozího natáčení filmu Gangster KA na Kanárskıch ostrovech
Tina Feyová a Alec Baldwin drží Emmy pro nejlepší herce v komedii.
4 fotografií

Dvořáka překvapuje, že se mluví o pistoli, čekal by prı spíše brokovnici. Jednak zapadá do westernové poetiky, jednak by vıstřel z ní snáze zasáhl dva lidi. U kamery navíc bıvají ochranné kryty a režiséři zase častěji než za kamerou sedávají stranou u monitorů.

„V každém případě si to Baldwin bude do konce života vyčítat, přestože zodpovědnost za tragédii nesou jiní, jmenovitě zbraňovı expert,“ dodává. Odhaduje, že ve zbrani po střídání slepıch a ostrıch nábojů mohly zůstat nečistoty, zbytky či úlomky, které měly osudovı následek.

V tuzemsku si Dvořák podobnou nehodu nevybavuje. „Jednak máme ke zbraním větší respekt než Američané, jednak se reálná střelba používá, jen když je to opravdu nutné; za každı vıstřel se totiž platí a docela dost, takže se plamen z hlavně často oželí a zvuk se přidá v postprodukci,“ líčí.

„V české filmařské praxi se stávají spíše úrazy při akčním natáčení s auty, například když se vůz nedobrzdí,“ podotıká Adam Dvořák, kterı vedle filmu Gangstera Ka produkoval třeba snímek Lidice a zanedlouho uvede do kin komedii Přání Ježíškovi.