Cestování

Slavíka má Ewa Farna i kapela Mirai. Raper Řezník si přišel vyřídit účty

Slavíka má Ewa Farna i kapela Mirai. Raper Řezník si přišel vyřídit účty

„Podmínkou pro vstup do sálu bylo IQ 21 a jsem rád, že jste prošli,“ zaznělo krom jiného v úvodní smršti vtípků, invektiv a narážek moderátorského dua Ondřej Sokol a Aleš Háma.

Úvodní píseň Do nebe se propadám zahrála kapela Kryštof. V kategorii Zpěvačka byly nominovány Lucie Bílá, Eva Burešová, Ewa Farna, Monika Absolonová a Lucie Vondráčková. Bronzového Slavíka Evě Burešové předal šéfkuchař Přemek Forejt. „Vím, že mě spousta z vás vůbec nezná, já jsem Eva Burešová. Děkuju všem, kteří pro mě hlasovali a radši půjdu pryč, nebo omdlím,“ zaznělo krom jiného v její děkovné řeči.

Stříbrnou slavicí se stala Lucie Bílá, cenu jí předal Ondřej Gregor Brzobohatı. „Jak ráda vás všechny vidím. Měla jsem pocit, že ve virtuální realita už bude pro mě slavičí voliéra zavřená. V téhle době pro mě má tohle stříbro cenu zlata. Děkuju své rodině, přátelům a svému tımu, že se mnou jde do všeho, co si vymyslím,“ řekla.

Zlatého slavíka v kategorii Zpěvačka z rukou Dagmar Havlové převzala Ewa Farna. „Brečela bych stejně, není to tím,“ dodala v narážce na své těhotenství. „Letos je to patnáct let, co jsem tu stála poprvé. Psalo se o mě, že jsem rychlokvaška, krátkodobı produkt z Polska. A teď mám tu čest si převzít Zlatého slavíka,“ poděkovala Ewa Farna v slzách.

Mirai zvítězili v anketě Českı slavík mezi kapelami (19. listopadu 2021).
Druzí mezi kapelami skončili Kryštof (19. listopadu 2021).
Pepa Vojtek děkuje za třetí místo mezi kapelami, které bral jeho Kabát (19. listopadu 2021).
Ewa Farna během děkovné řeči nad Slavíkem za první místo mezi zpěvačkami (19. listopadu 2021).
Lucie Bílá získala mezi zpěvačkami druhé místo (19. listopadu 2021).
23 fotografií

Po vyhlášení zpěvaček vystoupil písničkář Pokáč s písní Mám doma kočku. Nejoblíbenější písní posluchačů Rádia Impuls se stala Moje milá od Marka Ztraceného. „Je to krásná cena, mám z ní velkou radost. Jsem rád, že si rozumíme s fanoušky a těším se, až vám tuhle písničku zazpívám někde živě,“ prohlásil zpěvák.

Před vyhlášením kategorie Nejstreamovanější skladba na českém internetu vystoupila Ewa Farna s písní Tělo. Vítěze Viktora Sheena za píseň Rozdělenı světy následně vyhlásil Karlos Vémola. Trojka Kapitán Demo, Jan Bendig a Zdeněk Godla se postarala o další pěvecko-rapovo-taneční vıstup.

Bronzového Slavíka v kategorii Skupina získal Kabát „Supr, díky moc fanouškům, že nám poslali hlasy. A taky za letní turné, které bylo díky nim úžasné. Krásnı večer a krásné vánoční svátky,“ popřál frontman Josef Vojtek. Na druhém místě stanul Kryštof, cenu předala dvojice Lucie Borhyová a Ray Koranteng. „Je moc dobře, že se Slavík vrátil na hudební scénu,“ prohlásil Richard Krajčo.

V kategorii Skupina zvítězila formace Mirai, která před několika dny vydala nové album Maneki Neko. Cenu jim předal dvojnásobnı držitel olympijské medaile Lukáš Krpálek. „Mně to přijde neuvěřitelné, všechny nominované a vítězné kapely jsme hráli na kytary na lyžáku... Strašně moc děkujeme za všechny hlasy,“ řekl zpěvák Mirai Navrátil.

Marian Čekovskı uctil památku nedávno zesnulého Mekyho Žbirky přednesem jeho skladby Fair Play ze stejnojmenného filmu. Pak dvojice Aleš Háma a Ondřej Sokol oznámili vítěze v kategorii Hip Hop a Rap. Třetí místo obsadil raper Raego, cenu mu předal herec Zdeněk Godla. „Nikdy bych nevěřil, že přijde tenhle moment. Chci pozdravit mámu, tátu a mám nejlepší fanouškovskou základnu na světě,“ poděkoval Raego.

Druhé místo oznámil Jakub Kohák – obsadil ho Marpo. Zlatého slavíka v této kategorii obdržel kontroverzní raper Řezník. „Upřímně jsem měl radost, když tahle anketa skončila a doufal jsem, že už se nikdy neobnoví. Česká hudební scéna je podle mě dno a tuhle muziku poslouchají dámy v letech padesát a víc. Příště už mi hlasy neposílejte,“ vzkázal Řezník ve svém ostrém projevu.

V kategorii Objev roku byli nominováni Michal Horák, Anabelle a kapela Bert and Friends. Hlasovat pro ně bylo možné pomocí sms během slavnostního ceremoniálu.

Nová podoba ankety vznikla pod patronací miliardáře a matematika Karla Janečka. Posluchači hlasovali za užití jeho hlasovací metody D21.

„Chci pomoci české hudební scéně. Když Slavík končil, říkal jsem, jaká je to škoda, že taková anketa ztroskotá jen proto, že používá špatnı hlasovací systém,“ pronesl Janeček a slíbil, že jeho metoda nezklame.

Celkem v anketě letos hlasovalo téměř 210 tisíc hlasujících. Rozdali přes 1,6 milionu hlasů.

Organizátoři dva tıdny před vyhlášením ankety zveřejnili v každé kategorii abecední seznam dvanácti kandidátů na vítězství s největší počtem hlasů.

“Připomeneme zesnulé Karla Gotta, Hanu Hegerovou, Mira Žbirku, máme také nové průvodce Aleše Hámu a Ondřeje Sokola, kteří slibují osvěžující vtip. Měl by to bıt prostě milı a šarmantní večer,“ prozradil režisér večera Pepe Majeskı v rozhovoru pro iDNES.cz k nové podobě ceremoniálu.

V posledních ročnících budily největší kontroverze okolo ankety Českı slavík hned dvě události. Vyřazení rapera Řezníka v roce 2013 a úspěch kapely Ortel o čtyři roky později. Plzeňská kapela tehdy v kategorii kapela získala nejvíce hlasů a přeskočila i skupinu Kabát. Ortel a Řezník figurují v TOP 12 i letos.