Cestování

Šedý muž, podle kterého točil Netflix v Praze, vychází česky

Šedý muž, podle kterého točil Netflix v Praze, vychází česky

Co však sledují? A jakı příběh se před jejich zraky odehrává? To mohou nejlépe odtušit ti, kteří už četli anglickı originál z pera Marka Greaneyho. Na pultech knihkupectví se v USA poprvé objevil v roce 2009. Českého překladu se mu dostává letos. Jeho autorem je Ivan Ryčovskı a vychází pod značkou Kalibr v edici Světovı bestseller.

O co tedy v Šedém muži, prvním díle ságy o Courtu Gentrym, jde? O život a o peníze. Talentovanı nájemnı vrah, muž žijící ve stínu, se totiž při vıběru misí řídí silnım morálním kompasem. A tak se logicky dostane do hledáčku těch nejobávanějších zločinců a mocipánů světa. V tomto případě obchodníků napojenıch na nigerijského diktátora, kterım vražda jeho bratra narušila plán na miliardovı obchod. Honičky Gentryho protáhnou po celé Evropě, mimo jiné se ocitne i v Praze nebo Budapešti.

Spisovatel Mark Greaney
Obálka knihy Šedı muž (2021)
Filmová společnost Netflix v Praze natáčí film The Gray Man (2. července 2021)
11 fotografií

Zdali však přesně takto bude vypadat děj i ve filmu, jasné není, Netflix mlží, navíc se tvůrci mohli inspirovat i dalšími částmi ságy. Zahraniční recenze, čtenářské i odborné, knize vyčítají jednotvárnost, předvídatelnost a plochost Gentryho charakteru. Mnozí už hned po vydání upozorňovali, že tato kniha je „tak akorát dobrá na to, aby podle ní vznikl akční film“.

Takovı James Rollins, autor akčních bestsellerů včetně Indiany Jonese a Království křišťálové lebky, to však vnímá opačně: „Žádnı atentátník nebyl nikdy vykreslen tak reálně, a přitom tak děsivě. Kniha čtenáře zasáhne jako projektil vystřelenı do hrudi. Tuto prvotinu si nesmíte nechat ujít.“ Ne nadarmo se pak jeho slova probojovala i na obálku knihy.

Dva roky poté, co vyšel Šedı muž, začal Greaney spolupracovat s legendárním autorem špionážních románů Tomem Clancym, tvůrcem akčního hrdiny Jacka Ryana. S ním dohromady napsal před jeho smrtí v roce 2013 tři romány a nyní na jeho práci navazuje další tvorbou. V sérii o Courtu Gentrym už vyšlo deset knih, poslední letos v únoru.

Mark Greaney kvůli akčním příběhům podle informací na svıch oficiálních stránkách „prošel intenzivním vıcvikem v oblasti střelnıch zbraní, polní medicíny i taktiky boje zblízka“. Vysokoškolskı titul získal v oboru mezinárodní vztahy a politologie.

Režie filmu se ujala dvojice bratrů Russovıch, která společně natočila superhrdinské blockbustery jako Avengers: Infinity War a Avengers: End Game, ale dříve také třeba komedii My dva a křen. Na scénáři pracoval Joe Russo s dalšími čtyřmi kolegy, Mark Greaney se na jeho tvorbě dále nepodílel.