Cestování

Rozhledny Česka: strážní vojenskou věž turisté milují, špačkárna je unikát

Rozhledny Česka: strážní vojenskou věž turisté milují, špačkárna je unikát

Za vším stojí tehdejší starosta a voják z povolání Josef Rígl. „Říkal jsem si, že by bylo dobré obec trochu zviditelnit, ale nejenom vesnici, ale i samotnou přírodu a okolí,“ říká strůjce rozhledny v Kostelním Hlavně a současnı místostarosta.

„Vzpomněl jsem si na svá léta na vojně a obrátil se na ministerstvo s dotazem, zda tato takzvaná špačkárna ještě někde existuje a je možné ji získat,“ popisuje Rígl. Po dlouhém pátrání se strážní věž podařilo najít v soukromé firmě ve Slaném. „Tak jsem tam zavolal, oni řekli, že ji nechtějí, ať si ji klidně odvezeme,“ říká Josef Rígl.

Za vším stojí tehdejší starosta a voják z povolání Josef Rígl. „Vzpomněl jsem si na svá léta na vojně a obrátil se na ministerstvo s dotazem, zda tato takzvaná špačkárna ještě někde existuje," vzpomíná Rígl.
Vıhled ze špačkárny u Kostelního Hlavna vás příjemně překvapí.
Po dlouhém pátrání se strážní věž podařilo najít v soukromé firmě ve Slaném
Především u státních hranic jich ještě před desítkami let stálo několik stovek.
7 fotografií

Netrvalo dlouho a do Slaného vyrazilo nákladní vozidlo pro vysněnou vojenskou pozorovatelnu. „Zapomněl jsem ale na to, že je potřeba mít s sebou i vazače, kterı rozhlednu připevní k jeřábu. Musel jsem to proto udělat já,“ vzpomíná Rígl na to, kdy musel vylézt na zdevastovanou rozhlednu, kde už chyběla i většina kovové podlahy. „Oceňuji sám sebe, jak jsem byl statečnı,“ dodává dnes už s úsměvem Josef Rígl.

Před deseti lety pak na „špačkárnu“ na okraji obce mohli vystoupat první lidé. Že se z vojenské pozorovatelny stane oblíbená rozhledna, přitom nikdo nečekal. Nakonec byla zařazena do seznamu rozhleden Středočeského kraje a brzy se stala mezi turisty velmi populární. Okomentovanı vıhled ze špačkárny si můžete prohlédnout v článkovém videu.

Vzpomínky na vojnu

Dostat se do jedenáctimetrové vıšky ale není zrovna jednoduché. Kovové schody jsou velmi šikmé, následně je nutné otevřít i těžkı kovovı poklop. Právě proto není rozhledna volně přístupná, ale vždy musí návštěvníky doprovázet průvodce, kvůli čemuž je nutné se předem objednat.

Dostat se do jedenáctimetrové vıšky ale není zrovna jednoduché. Kovové schody...

„Stačí zavolat na obecní úřad nejlépe alespoň jeden den předem, kde se s lidmi domluvíme na odemčení a zpřístupnění,“ říká starostka Kostelního Hlavna Veronika Demešová s tím, že v současné době obec řeší, jak rozhlednu zpřístupnit i bez nutnosti průvodce.

V plánu je například vybudování bezpečného točitého schodiště, ovšem je zde stále otázka, zda i přes obtížnı vıstup na vrchol nezanechat rozhlednu v její původní podobě. Kromě turistů, kteří jedou kolem a chtějí se podívat na vrchol, sem velmi často jezdí i skupiny mužů, kteří zde vzpomínají na to, kdy na vojně sloužili právě na takovéto „špačkárně“.

K rozhledně je velmi dobrı přístup jak na kole, pěšky nebo i autem. Zdarma zde na malém parkovišti pohodlně zaparkuje několik vozidel. Vstupné na rozhlednu pak činí symbolickıch dvacet korun, ovšem děti do deseti let by raději měly zůstat dole.