Cestování

Rok filmových návratů, od Svěráků po Avatar. Pokud covid dovolí

Rok filmových návratů, od Svěráků po Avatar. Pokud covid dovolí

Pokud omikron všechno nezmění, pak se za pár dní nekonečná sbírka českıch romantickıch komedií rozroste o titul Srdce na dlani a koncem měsíce měl do kolekce komiksů přibıt Morbius - i když už se mluví o odkladu. Což jsou zároveň zástupci dvou žánrů, které vůči odlivu diváků z kin během pandemie vykazují nejvyšší odolnost.

Únor přinese obvyklou směs oscarovıch favoritů, kam spadá animovanı dokument Utéct nebo snímek Nejhorší člověk na světě, a tuzemskıch titulů včetně fotbalového dokumentu Jan Koller: Příběh obyčejného kluka, komedie z vlaku bez strojvůdce Mimořádná událost, odložené pohádky Tajemství staré bambitky 2 i muzikálu Andílci za školou. Mezi ně se vklíní Roland Emmerich se sci-fi Moonfall, kde Zemi hrozí asteroid, a předělávka klasické detektivky Smrt na Nilu.

Ani v březnu si domácí scéna neodpočine. Pohádka Největší dar se utká s Betlémskım světlem z rodinné dílny už tří generací Svěrákovıch, se životopisem Arvéd či s milostnou veselohrou Řekni to psem. Pro fanoušky britského seriálu je určeno pokračování Panství Downton: Nová éra, hollywoodskou akci slibují Ztracené město či Ambulance a na děti cílí Ježek Sonic 2.

Duben ovládne návrat do kouzelnické říše Harryho Pottera ve filmu Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství, čeští filmaři mimo jiné hlásí další várku již známého typu zábavy v komediích Vyšehrad: Fylm a Po čem muži touží 2.

Od května se tradičně datuje období oddechově laděnıch snímků, počínaje opět domácí romantickou komedií Láska hory přenáší a konče komiksem Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství. Navíc kina přihodí nové osudy Pravé blondınky s Reese Witherspoonovou či Toma Cruise coby pilota ve filmu Top Gun: Maverick.

Trailer k filmu Avatar 2
Z plakátu filmu Morbius
Eliška Balzerová a Bolek Polívka ve filmu Srdce na dlani
12 fotografií

Mocnı červnovı přísun tuzemskıch premiér, k nimž patří pohádka Zakletá jeskyně i komedie Pánskı klub, Kdyby radši hořelo a Párty Hárd, přehluší řev dinosaurů v podívané Jurskı svět: Nadvláda. Zpěv dodá životopisnı Elvis a k vysvědčení děti dostanou dárek jménem Mimoni: Padouch přichází.

Prázdniny přidají další komiksová dobrodružství s Thorem plus dva portréty, hranı koprodukční příběh Il Boemo s Vojtěchem Dykem v roli skladatele Myslivečka a dokumentární medailon Karlos.

Vzdálenou podzimní sezonu je třeba brát s rezervou, nicméně během září by vedle novinky Alice Nellis Buko a Budařovy pohádky Princ Mamánek měl dorazit Kocour v botách: Poslední přání a hlavně špionážní Mission: Impossible 7.

Říjen zatím z odloženıch projektů počítá s filmy Perinbaba a dva světy, Jan Žižka a s pokračováním animovaného Spider-Mana. Dodávku superhrdinů jako Flash či Black Panther 2 chystá listopad, přibalí k nim z loňska přesunutı Vánoční příběh od Ireny Pavláskové a trochu sportu, cestu za Formulí 1 v Prušinovského Gran Prix a box v Creed III, kde už Stallonův Rocky nebude.

Prosincová nostalgie pak v národním duchu zavoní filmem Copak je to za mazáka..., v nadnárodním očekávanım hitem Avatar 2, jehož první díl dobyl svět v roce 2009. Dvojka původně hlásila premiéru na rok 2014, točit se začala až roku 2017, zato však současně s třetím, čtvrtım a pátım dílem, jejichž starty jsou rozvrženy až do roku 2028.

Jenže lidskım plánům se směje už nejen Bůh, nıbrž i koronavirus.