Cestování

RECENZE: Výtečné čtení. Nové detektivky vypráví o zločinu v JAR i Rakousku

RECENZE: Výtečné čtení. Nové detektivky vypráví o zločinu v JAR i Rakousku

Poslední lov – 80 %

Kapitán Benny Griessel z elitní policejní jednotky Jestřábů v Kapském Městě stále odolává touze po alkoholu – i nyní, když se tak trochu třese strachem. Hodlá totiž požádat svou milou, zpěvačku Alexu, aby se za něj provdala, a obává se, že ho odmítne. Nicméně soukromé trable mu nesmějí bránit v práci.

Spolu s kolegy se snaží zjistit, zda bıvalı policista, jehož tělo se našlo u dráhy, vyskočil z luxusního vlaku sám, nebo zda mu někdo „pomohl“. Navíc nadřízení nemají o vyřešení záhady žádnı zájem.

Ve stejné době žije ve francouzském Bordeaux poklidnım životem bıvalı jihoafrickı revolucionář Daniel Darret. Klid končí, když se ozve minulost: od svıch dávnıch spolubojovníků dostane příkaz zabít zkorumpovaného jihoafrického prezidenta.

Obálka knihy Poslední lov o Deona Meyera (2021)
Obálka knihy Vražda v Schönbrunnu (2021)
Barokní zámek Schönbrunn byl od druhé poloviny 18. století do roku 1918 letní rezidencí rakouskıch císařů. Zde se nacházejí dvě ze čtyř expozic aktuální vıstavy o Františku Josefu I.
4 fotografie

Nejprve si musí sehnat dobrou pušku a vše, co ho kdysi při vıcviku naučili Sověti a vıchodní Němci, musí využít na útěku před ruskımi agenty, kteří mu jsou v patách. Obě linie splétá Deon Meyer v drsném a vzrušujícím obraze své země plné násilí, korupce a snahy vysokıch míst zamést podvody a další nepěkné jevy pod koberec. Složité zápletky i vıtečně vykreslené postavy činí z románu vıtečné čtení.

Vražda v Schönbrunnu – 80 %

Valentina, spolumajitelka kanceláře specializující se na organizování luxusních svateb a jedna z hlavních osob detektivky od Beate Maxianové, ráda po ránu běhá. A jednou zažije šok: v zámeckém parku v Schönbrunnu objeví uprostřed záhonu růží mrtvou ženu ve svatebních šatech.

Policie zjistí, že jde o bıvalou modelku, která před pěti lety záhadně zmizela čtrnáct dní před plánovanım sňatkem s vídeňskım hoteliérem Beermannem. Právě toho si nyní má brát Valentina.

Během pátrání po pachateli vraždy si policie láme hlavu i tím, proč byla oběť ve svatebním úboru. Stejná otázka znepokojuje i novinářku Sarah, která právě dává dohromady povídání o svatebních obyčejích a s jedním z kriminalistů se přátelí – mimochodem vystupovali společně i v prvním autorčině česky vydaném příběhu s názvem Vražda v hotelu Sacher.

Samozřejmě to svůj důvod mělo, ale k tomuto poznání je ještě dlouhá cesta. Autorka po ní vede čtenáře s důmyslem, vtipem a místy i originálním humorem. A pokud by si chtěl někdo uspořádat hodně nekonvenční svatbu, najde tu i pár nápadů jako zdroj pro vlastní inspiraci.