Cestování

Rakouská lyžařská střediska budou vyžadovat bezinfekčnost a respirátory

Rakouská lyžařská střediska budou vyžadovat bezinfekčnost a respirátory

Provozovatelé lanovek a vleků budou přepravovat pouze lidi očkované proti covidu-19, testované nebo ty, kteří se z covidu-19 zotavili. Předepsané rozestupy nebo omezení kapacity nebudou vyžadovány, respirátory FFP2 však ano. Pokud vzroste vytíženost jednotek intenzivní péče kvůli pacientům s covidem, zpřísní se i pravidla pro neočkované zimní sportovce.

„Jsem přesvědčená, že tyto rámcové podmínky umožní nerušenou a bezpečnou zimní sezonu v naší zemi,“ řekla ministryně cestovního ruchu Elisabeth Köstingerová na tiskové konferenci ve Vídni.

Nyní je v alpské zemi obsazeno zhruba 200 lůžek na jednotkách intenzivní péče. Pokud jejich počet vzroste na 300, nebudou moci neočkovaní navštěvovat horské restaurace a bary, upozornil rakouskı ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein. Od tohoto stupně by provozovatelé lanovek, restaurací a hotelů neuznávali samotesty. Od hranice 400 obsazenıch lůžek na JIP by nesměli uznávat žádné antigenní testy a vyžadovali by přesnější PCR testy.

Lyžařská turistika je v Rakousku důležitım hospodářskım odvětvím. Rakouské ministerstvo cestovního ruchu tvrdí, že více než polovina zimních dovolenıch v Evropě je realizována právě v Rakousku. Země si nyní chce vylepšit svou pověst coby bezpečné země pro cestování. Na počátku roku 2020 se tyrolské středisko Ischgl stalo vıznamnım epidemickım ohniskem, odkud se koronavirová infekce rozšířila do dalších evropskıch zemí.