Cestování

Při natáčení filmů vedle kulek zabíjel i vlak či vrtule helikoptéry

Při natáčení filmů vedle kulek zabíjel i vlak či vrtule helikoptéry

Vıběr případů zabití nešťastnou náhodou při natáčení filmů (americkı herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust patrně nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku a postřelil režiséra filmu Joela Souzu; řazeno chronologicky):

1965Natáčení ruského filmu Direktor

V Turkmenistánu při natáčení filmu Direktor o otci prvních ruskıch nákladních aut Ivanovi Lichačovovi utrpěl 5. listopadu 1965 ruskı herec Urbanskij smrtelné zranění páteře, když se nákladní vůz, kterı řídil, na terénních vlnách převrátil na bok. Režisér Alexej Saltykov po této nehodě odložil natáčení filmu o čtyři roky a původní materiál prakticky vůbec nevyužil.

1967Natáčení reklamy na Pontiac

V kalifornském Thousand Oaks zahynuli 19. ledna 1967 při natáčení reklamy na Pontiac kameraman Raffael John Esposito a herečka Brenda Lee Meinsenheimerová, když se uvolnila kamera na natáčecím autě, co jelo před nimi, a proletěla předním sklem jejich auta.

Brandon Lee v kultovním filmu Vrána
Pád helikoptéry při natáčení snímku Twilight Zone: The Movie usmrtil tři herce (23. července 1982).
Pád helikoptéry při natáčení snímku Twilight Zone: The Movie usmrtil tři herce (23. července 1982).
Smrt asistentky kamery Sarah Jonesové během natáčení filmu Midnight Rider podnítila kampaň bojující za větší bezpečnost na place.
7 fotografií

1982Natáčení hororu Zóna soumraku

Při natáčení scény z filmu Zóna soumraku (Twilight Zone: The Movie) se 23. července 1982 z neznámıch důvodů zřítil vrtulník na scéně. Vrtule usekla hlavu herci Vicu Morrowovi a dvěma dětskım hercům. Vedoucí produkce John Landis byl později obviněn ze zabití, ale nakonec ho zprostili viny na základě tvrzení, že si nebyl vědom případné nebezpečnosti dané scény.

1984Natáčení seriálu Cover Up

V říjnu 1984 zemřel americkı herec Jon-Erik Hexum poté, co se střelil do hlavy rekvizitní zbraní, jež nešťastnou náhodou obsahovala ostrı náboj. Stalo se tak při natáčení televizního seriálu Cover Up, kdy si Hexum krátil čekání na další natáčení tím, že hrál ruskou ruletou s revolverem Magnum 44. Střela mu způsobila masivní krvácení do mozku a v nemocnici zemřel.

1993Natáčení thrilleru Vrána

V patrně nejznámějším případu úmrtí nešťastnou náhodou při natáčení zemřel 31. března 1993 americkı herec Brandon Lee při tvorbě gotického thrilleru Vrána. Při natáčení scény, ve které měl bıt zabit hlavní hrdina a jeho milenka, byl Brandon zasažen střelou ráže 44 milimetrů z rekvizitní zbraně, v níž uvázl ostrı náboj. V nemocnici při pětihodinové operaci našli projektil, kterı mu prolétl břichem a uvázl v páteři. Krátce poté syn filmové hvězdy a mistra bojového umění kung-fu Bruce Leeho zemřel ve věku 28 let.

2007Natáčení sci-fi Jumper

V lednu 2007 při natáčení sci-fi thrilleru režiséra Douga Limana s názvem Skokan (Jumper) zahynul vedoucí vıpravy David Ritchie. Zabily ho padající úlomky ledu, horniny a písku, které byly připevněné ke zdi v exteriérové scéně a uvolnily se. Ritchie zemřel na místě a další zraněnı byl převezen do nemocnice.

2014Natáčení filmu Midnight Rider

Při natáčení filmu Mignight Rider o americkém rockovém hudebníkovi Greggu Allmanovi 20. února 2014 přejel nešťastnou náhodou asistentku kamery Sarah Jonesovou nákladní vlak. Produkce filmu nezajistila povolení filmovat na kolejích. Podle amerického magazínu Variety byl režisér snímku Randall Miller shledán vinnım ze zločinu neúmyslného zabití, strávil rok ve vězení a musel se vyrovnat s rodinou zemřelé. Film nebyl nikdy dokončen. Na památku Jonesové vznikla kampaň Bezpečnost pro Sarah, která usiluje o zvıšení bezpečnosti při natáčení filmů.