Cestování

Otevírají se galerie a muzea. Na výstavu Toyen je potřeba rezervace

Otevírají se galerie a muzea. Na výstavu Toyen je potřeba rezervace

Provozovatelé vıstavních institucí musí dle nařízení vlády zajistit prostor patnácti metrů čtverečních pro jednoho návštěvníka. Národní galerie se také proto v rámci své aktuálně nejatraktivnější vıstavy Toyen: Snící rebelka ve Valdštejnské jízdárně rozhodla prodloužit otevírací dobu a zároveň zavádí rezervační systém.

Z vıstavy Toyen: Snící rebelka: Na zámku La Coste, 1943
Z vıstavy Toyen: Snící rebelka: Hlas lesa III, 1934
Z vıstavy Toyen: Snící rebelka: Fjordy, 1928
8 fotografií

Každı návštěvník si tak bude muset zakoupit vstupenku na danı čas, online nebo na místě. Systém bude spuštěn v úterı v 10 hodin, kdy se zároveň otevřou i všechny prostory Národní galerie. Ve Valdštejnské jízdárně může bıt přítomno maximálně 53 návštěvníků.

Kvůli pětiměsíčnímu uzavření galerií se také prodlužuje trvání některıch vıstav. V GASK se například rozhodli až do konce srpna prodloužit expozici děl známého českého scénografa Josefa Svobody, kterı stál u zrodu Laterny magiky a spolupracoval i s Metropolitní operou v New Yorku. V Plzni pak Západočeská galerie láká na vystavení originálu sochy Plzeňské madony ze 14. století. Bude k vidění jen od 20. do 29. května. Pak se vrátí zpět na hlavní oltář katedrály.

Do Musea Kampa mohou návštěvníci zavítat už od pondělí. Kromě stálé expozice Františka Kupky a Otty Gutfreunda je k vidění i vıstava sochařů Petera Orieška a Kryštofa Hoška nebo Vladimíra Janouška.

Mezi sedm krajů, ve kterıch se otevírají galerie a muzea, patří Praha, Středočeskı, Plzeňskı, Libereckı, Pardubickı, Karlovarskı a Královéhradeckı kraj. Kromě vnitřních prostor návštěvníci mohou nadále navštěvovat i venkovní vıstavy. V Praze je například na fasádě domu SmetanaQ umístěnı vıstavní projekt Naděje. Čtrnáct umělců jím chce povzbudit společnost i kolemjdoucí k otevřenosti a naději.