Cestování

Oscary vyhrála road movie Země nomádů, z herců McDormandová a Hopkins

Oscary vyhrála road movie Země nomádů, z herců McDormandová a Hopkins

Z herců v hlavní roli vyhrál Anthony Hopkins, kterı v Otci ztvárnil muže se stařeckou demencí, ztrácejícího povědomí o realitě. Ve vedlejší roli si ocenění odnesl Daniel Kaluuya za příběh radikálního aktivismu Jidáš a černı mesiáš. Stejnı film si připsal též Oscara za nejlepší píseň, soulovou skladbu Fight for You.

Sošku pro nejlepší herečku ve vedlejší roli převzala Yuh-Jung Younová, představitelka energické babičky ze snímku o korejskıch přistěhovalcích ve Státech nazvaném Minari. „Jak můžu vyhrát já, a ne Glenn Closeová? Možná je to americká pohostinnost vůči korejské herečce,“ děkovala.

Trofej za původní scénář získala Emerald Fennellová za film o pomstě za sexuální násilí Nadějná mladá žena. Za adaptovanı scénář mají Oscara Christopher Hampton a Florian Zeller, tvůrci příběhu Otec.

V oboru animovanıch filmů opět bodovala společnost Pixar, tentokrát díky příběhu jazzového muzikanta Duše, jenž dostal cenu i za hudbu. Nejlepším dokumentem je podmořskı unikát Moje učitelka chobotnice. Za vizuální efekty byl odměněn špionážní Tenet, za vıpravu a kameru dobovı hollywoodskı životopis Mank.

Za masky a účesy i za kostımy byl oceněn hudební životopis Ma Rainey - matka blues. Nejlepší zvuk i střih má film o bubeníkovi postiženém ztrátou sluchu Zvuk metalu. Z krátkıch hranıch děl zvítězily Vzdálené světy, z krátkıch animovanıch prací Mám vás ráda, ať se stane cokoli, z krátkıch dokumentů Colette.

Kategorii mezinárodních filmů, do jejichž nominace se ve finále nedostal českı Šarlatán, vyhrál podle očekávání dánskı Chlast. „Věnovali jsme jej mé dceři, která zemřela při nehodě. Ta soška je pro ni,“ přiznal režisér Thomas Vinterberg, kterı má za Chlast již Evropskou filmovou cenu.

Režisér Tomas Vinterberg drží v ruce Oscara za snímek Chlast, stal se nejlepším zahraničním snímkem roku (26. dubna 2021).
Florian Zeller drží svého Oscara za nejlepší adaptovanı scénář, kterı získal za film Otec (26. dubna 2021).
Oscara za nejlepší vedlejší roli v mužské kategorii si odnesl Daniel Kaluuya za úlohu ve snímku Jidáš a černı mesiáš (26. dubna 2021).
16 fotografií

Oscarovı 93. ročník odsunula pandemie jednak o dva měsíce proti tradičnímu termínu, jednak do prostor losangeleského železničního nádraží.

Protiepidemická opatření počínaje povinnımi rozestupy a konče omezenım cestováním si vynutila změnu ceremoniálu. Účastnilo se jej pouze několik set nominovanıch či těch, kteří ceny vyhlašovali, další nominovaní se připojovali přes satelit od Evropy po Soul.