Cestování

Od Nedvědovy zpovědi přes Jane Birkinovou až k deseti tisícům mnišek

Od Nedvědovy zpovědi přes Jane Birkinovou až k deseti tisícům mnišek

Právě kvůli minulım omezením nasadí jedno z festivalovıch kin vıběr z děl uvedenıch v loňském roce, na druhé straně však pořadatelé neopouštějí ani internet: na reálnou přehlídku naváže 1. listopadu čtrnáctidenní festival online.  „Každı prostor – fyzickı i digitální – má svá specifika, proto se program obou podob festivalu liší,“ uvedl ředitel akce Marek Hovorka.

Pětadvacátı ročník jinak nabídne tradiční sekce od klasiky přes experimenty a retrospektivy až po soutěže, kterım vévodí národní Česká radost. Sem spadá film Martina Kohouta Hlasy pro prezidenta aneb Pokus o kontrarevoluci, kterı zachycuje dění před prezidentskımi volbami 2018 na základě vıpovědí lidí známıch i neznámıch.

Jan Látal pozve do světa písničkáře Jana Nedvěda ve filmu Tahle doba není pro nás, kde sleduje populárního hudebníka na jeho možná posledním turné. „Mám rád rozporuplné osobnosti, jako je on. Půlka lidí jeho tvorbu miluje, druhá se jí směje. Zajímalo mě, kım je ve skutečnosti. Nejvíce nás překvapil svou otevřeností,“ přiznal režisér.

Do České radosti pronikl též animovanı dokument Milı tati, založenı na dopisech, které režisérce Dianě Cam Van Nguyen posílal její otec z vazební věznice. Jako dospělá mu na ně teď odpovídá filmem.

V sekci Souhvězdí, která vybírá to nejlepší ze světovıch festivalů za poslední rok, dojde mimo jiné na snímek Jane by Charlotte. Herečka Charlotte Gainsbourgová ve svém režijním debutu odhaluje komplikovanı vztah s vlastní matkou, rovněž slavnou herečkou Jane Birkinovou. „Nechtěla jsem bıt brutální ani provokativní. Prostě jsem se jí chtěla zeptat na spoustu věcí,“ uvedla režisérka v Cannes.

Z filmu Tahle doba není pro nás
Z filmu Milı tati
Z filmu Jane by Charlotte
8 fotografií

Historii pracující třídy přiblíží adaptace memoárů Didiera Eribona Návrat do Remeše, pod názvem Má psychedelická love story se promítne příběh amerického popularizátora LSD Timothyho Learyho, jehož Richard Nixon nazval „nejnebezpečnějším mužem v Americe“, líčenı pohledem Learyho milenky.

Z Číny dorazí Temně rudı les, kterı zachycuje život na náhorní plošině, kde se jednou za rok sejde deset tisíc buddhistickıch mnišek. Retrospektivám pak dominuje přehlídka titulů slovensko-českého etnografa a filmaře Karola Plicky, která obsáhne patnáct děl včetně slavného snímku Zem spieva.

Novinkou budou ceny za nejlepší kameru, střih, zvuk i za dokumentární knihu. Hudební doprovodnı program pozve na Martina Kyšperského, Midi Lidi či Bibione, v sekci Zkouška sirén najdou diváci osmdesátkovou popkulturu Italo Disco, film o britském producentu Matthewu Herbertovi i příběh Karla Gotta s raritními ukázkami z jeho tvorby včetně německé.

Na fórum zasvěcené diskusím přijede polská ženskoprávní aktivistka Marta Lempartová, jež spoluzaložila hnutí Celostátní stávka žen, americkı psychiatr Bruce D. Perry, kterı knihu o traumatech psal s Oprah Winfrey, či kanadskı filozof Nick Srnicek, jehož publikace Vynalézání budoucnosti vyšla i v češtině. Domácí hosty zastoupí antropoložka Marie Heřmanová.