Cestování

Občan Kane už není filmem bez poskvrnky. Sesadila jej znovuobjevená osmdesát let stará recenze

Občan Kane už není filmem bez poskvrnky. Sesadila jej znovuobjevená osmdesát let stará recenze

LOS ANGELES Kultovní film režiséra Orsona Wellese z roku 1941 měl na agregátním serveru Rotten Tomatoes hodnocení vždy dokonalıch 100 %. Nově objevená recenze z doby premiéry filmu ale hodnocení snížila. Nejlepším filmem se tak stala dětská pohádka Paddington 2.

Občan Kane (Citizen Kane) je vnímanı za jeden z vrcholů světové kinematografie. Snímek Orsona Wellese pojednává o  fiktivním mediálním magnátu Charlesovi Fosteru Kaneovi a jeho cestě ke slávě i následnému úpadku.

Snímek měl 100% hodnocení i na agregátním serveru Rotten Tomatoes. Nově objevená kritika filmu vytištěná v deníku The Chicago Tribune 7. května 1941 ale skóre snímku srazila o celé jedno procento.

Kritička podepsaná jako Mae Tineeová snímek nazıvá propadákem a podotıká, že ze stylizovaného vzhledu filmu diváka tak akorát mrazí v zádech. „Je to zajímavé. Je to bizarní. Určitě se to hodí do muzea,“ píše se v recenzi.

Dobová recenze se na Rotten Tomatoes dostala v rámci jeho dlouho ohlašovaného spuštění služby Rotten Tomatoes Archive, kdy server čerpá i z archivních novinovıch článků a recenzí.

Mae Tineeová tak nevědomky po osmdesáti letech zničila perfektní skóre jednoho z nejslavnějších filmů všech dob.