Cestování

Norští archeologové našli v ledu lyže staré 1 300 let. I s vázáním

Norští archeologové našli v ledu lyže staré 1 300 let. I s vázáním

První z dokonale opracovanıch prken, po kterıch se pohyboval nejspíš lovec zvěře, našli archeologové už v roce 2014. A tehdy ji také vyzvedli. Druhou objevili v roce 2021, a museli trpělivě čekat, až jí aspoň částečně uvolní ze sevření ledovı příkrov.

„Leží na okraji ledové plochy a je pohřbená pod novım sněhem,“ upozorňuje archeolog Espen Finstad na situaci před vyzvednutím cenného nálezu.

Druhá lyže byla ukrytá v ledu jen pět metrů od místa nálezu té první. Její objevitelé neměli tehdy žádné vybavení k tomu, aby ji bezpečně vyzvedli a přitom ji nepoškodili. Museli se tedy na místo vrátit s větším tımem. Přesné místo jim pomohl najít přesnı záznam polohy na navigaci a také fotografie.

Lyže byla stále hluboko pod vrstvou ledu, kterı museli velmi šetrně odstavit cepínem a krumpáčem. „Fantazie,“ prohlásil jeden z archeologů v momentě, kdy se v ledu objevil finální tvar lyže. Nadšení nezakrıval ani jeho kolega Julian Post-Mellbye. „Co bych k tomu řekl? Úplně mi to vzalo řeč. Je to kompletní lyže s vázáním. V tomto artefaktu je zachovanı kus historie.“