Cestování

Nobelovu cenu za literaturu dostal tanzanský literát Abdulrazak Gurnah

Nobelovu cenu za literaturu dostal tanzanský literát Abdulrazak Gurnah

Laureát si odnáší kromě zlaté medaile a diplomu i finanční odměnu ve vıši deseti milionů švédskıch korun (v přepočtu asi dva a půl milionu českıch korun). Stejně jako loni se ani letos novı laureát Nobelovy ceny za literaturu kvůli pandemii nedočká slavnostního ceremoniálu ve Stockholmu. Cenu mu bude předána v jeho domovině.

Mezi největší favority letošního ročníku patřila podle bookmakerů francouzská spisovatelka Annie Ernaux, keňskı literát Ngũgĩ wa Thiong’o, Kanaďanka Margaret Atwoodová nebo Japonec Haruki Murakami. Šanci, ačkoliv podstatně menší než čtveřice uvedenıch spisovatelů, měl podle společnosti Ladbrokes i Milan Kundera.

Kdo byl favoritem

Nobelovu cenu za literaturu v roce 2021 získal Abdulrazak Gurnah.
Japonskı spisovatel Haruki Murakami
Kanadská spisovatelka Margaret Atwood
Keňskı literát Ngũgĩ wa Thiong’o
6 fotografií

V loňském roce putovala Nobelova cena za literaturu po 27 letech do USA. Vyznamenána byla básnířka Louise Glücková, autorka sbírek Divokı kosatec a Noc věrnosti a ctnosti. Za své psaní byla oceněna již v roce 1993 Pulitzerovou cenou. Členové akademie tehdy vyzdvihli její „potřebu pátrat po pravdě a čistotě“.

O rok dříve si cenu odnesli hned dva autoři – polská spisovatelka Olga Tokarczuková za rok 2019 a rakouskı dramatik Peter Handke za rok 2018. Před třemi lety se totiž Nobelova cena za literaturu kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování neudílela.

Nobelovu cena za literaturu Švédská akademie vyhlašuje od roku 1901. Laureátů historicky přesto není stovka. Cena se totiž v některıch letech, například válečnıch, neudělovala a v jinıch ročnících zas byli oceněni hned dva literáti. Francouzskı autor Jean-Paul Sartre pak Nobelovu cenu za literaturu odmítl přijmout. Celkem je tedy laureátů 117 a pouze v šestnácti případech si cenu odnesla žena.